Vesnice na severu Čech obráží pojízdná pekárna: Rohlíky vozí až před dům! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 23. září 2023

Svátek slaví Berta, zítra Jaromír

Vesnice na severu Čech obráží pojízdná pekárna: Rohlíky vozí až před dům!

Koupit lze chleba, rohlíky, sladké pečivo i škvarkové placky.
Koupit lze chleba, rohlíky, sladké pečivo i škvarkové placky. (Foto Michal Israel Volf)

Vyhnou se tlačenicím ve velkých obchodech i policejním kontrolám na hranicích okresu, když se za ně kvůli pandemii koronaviru nesmí. Přesto si lidé z malých vesnic na Ústecku a Teplicku bez problémů nakoupí pečivo. Přímo na náves jim ho totiž doveze pojízdná pekárna. Jako v dobách dávno minulých.

Chléb, rohlíky, koláčky, buchty. Ale třeba i škvarkové placky. Toto zboží každé ráno naloží pekaři z Dubí do speciálně upravené dodávky. S tou pak vyráží Hana Chraščová (60) za svými zákazníky. „Zajíždíme ve dvou linkách týdně do 51 obcí. Dodržujeme samozřejmě veškerá protiepidemická nařízení a zároveň zajistíme základní potraviny pro lidi, kteří to mají do obchodu daleko,“ přiblížuje prodavačka a řidička v jedné osobě.

Samá chvála

O zákazníky nemá pojízdná pekárna nouzi. „Jsem ráda, že právě v této době se k nám zaváží tohle výborné pečivo i další zboží, nakoupíme přímo před domem a nemusíme se mačkat někde v supermarketu,“ chválí si službu Dáša Procházková (61) z Hrobčic. Někteří lidé jsou ochotní zajet si pro chleba nebo housky i z vedlejší vesnice. „U nás jsem to nestihl, ujela mi, tak jsem sedl do auta a pro ty dva chleby si zajel sem,“ usmívá se František Hrdlička (74) z Razic.

Chleba na objednávku

Během jedné směny projede pekárna i 10 obcemi. Aby na všechny vystačilo, přijímáme na pečivo i objednávky. „Mohlo by se totiž stát, že v poslední vesnici už nebude chleba, o který je veliký zájem, tak je lepší si ho objednat dopředu,“ vysvětlila prodavačka Hana.

Rozkvět za socíku

Veliký rozmach pojízdných prodejen zažilo Československo v dobách socialismu. Nejčastěji zajišťovaly zásobování vesnic, v sezoně i rekreačních oblastí, její pracovníci zaskakovali za stálou prodejnu v případě dovolené, nemoci nebo při nepředvídaných okolnostech.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.