Koronavirus v Česku. Ministr zdravotnictví Jan Blatný: Jak chce zmírnit opatření | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. listopadu 2023

Svátek slaví Ondřej, zítra Iva

Koronavirus v Česku. Ministr zdravotnictví Jan Blatný: Jak chce zmírnit opatření

Jan Blatný (za ANO) na tiskovce po jednání vlády
Jan Blatný (za ANO) na tiskovce po jednání vlády (Úřad vlády ČR)

Ještě asi týden budou nemocnice největším bojištěm. Musejí zachraňovat čím dál více seniorů s covidem, samy přitom kvůli nákaze nemají dost zdravotníků. Pak by ale měl nápor opadnout, a s tím se zmírnit i vládní opatření. Co by bylo možné, to včera nastínil ministr zdravotnictví Jan Blatný (50, za ANO).

V pondělí mluvil Blatný o tom, že chystá aktualizovat tabulku PES, aby se některé akce či aktivity mohly konat i za ne zcela příznivé epidemické situace. „Doposud ta tabulka není finalizována, pracuje se na ní. Cílem ale má být nastavit systém tak, že opatření určí, jakým způsobem se mohou dané věci uskutečňovat, bez toho, aby byli lidé testováni,“ řekl ministr. A pro představu dal hned dva příklady. Jenže zrovna u obou je negativní test podmínkou...

Do klubu jen »čistí« 

Třeba v úrovni 4 není akce pro veřejnost vůbec dovolena, nebo jen pro malý počet lidí. Bude ale umožněno, že provozovatel, pokud splní určitá kritéria – kam patří, že zajistí, aby všichni účastníci měli negativní test – bude moci navýšit kapacitu té akce. Takto je to zamýšleno,“ vysvětlil Blatný. Znamená to, že třeba na koncert do hudebního klubu si budete muset vedle vstupenky vyběhat ještě »lupen« v podobě testu.

Postel za test

Jako druhý Blatný uvedl ubytování. „Za normálních okolností by byla ubytovací zařízení uzavřena. Ve chvíli, kdy ubytovatel zajistí, že všichni lidé se při ubytování prokážou negativním testem, může jim být poskytnuto,“ řekl.

Vývoj epidemie v číslech

*86 bodům, tedy 5. stupni PES, odpovídala včera situace v Česku

*1,1 – 1,2 byla hodnota reprodukčního čísla značícího, kolik dalších lidí může jeden nemocný nakazit

*Skoro 40 % dosáhl podíl pozitivních PCR testů v uplynulém týdnu, preventivní antigenní testy odhalily v průměru 5,6 % nakažených

*7323 lidí s covidem bylo ke včerejšku hlášeno v nemocnicích, z toho 1118 na oddělení JIP, 572 pak na plicní ventilaci

*13 633 lidem starších 65 let byl v uplynulém týdnu diagnostikován covid, u lidí nad pětasedmdesát jich bylo 5,8 tisíce

Chybí lůžka i personál

Podle šéfa statistiků Ladislava Duška v příštím týdnu bude nemocniční péči nevyhnutelně potřebovat 8000 tisíc pacientů. „S vysokou pravděpodobností se dotkneme devíti tisíc pacientů denně,“ řekl s tím, že k příštímu pátku by ale už zátěž mohla odpadnout. To se ale nejspíš dobře neposlouchá nemocnicím v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji a v Praze, kde jsou kapacity lůžek prakticky vyčerpány. Navíc špitálům v Česku covid aktuálně sebral téměř 7 tisíc zdravotníků a náhradní personál už skoro není kde brát. „Personál se navyšuje, ale nelze čekat, že by kapacity stouply v řádu stovek,“ řekl k tomu Vladimír Černý, jenž koordinuje kapacity nemocnic. Blatný by uvítal, kdyby se otevřely školy, a do nemocnic se tak mohly vrátit sestřičky, které teď pečují doma o děti.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.