Je den svaté Barbory: Nařežte si větvičky!
»O svaté Barboře ležívá sníh na dvoře,« říká lidová pranostika. Spíš než sněhovou nadílkou je tento den známější lidovým zvykem – stříháním větviček ovocných stromů, barborek...
Patronka týraných dětí a havířů
Svatá Barbora se narodila ve 3. století v Nikomédii (dnešní Turecko). Její otec byl zarytý pohan a bylo pro něj nepředstavitelné, aby se dcera stala věřící. A tak ji raději zavřel do nákladně zařízené věže, kterou pro ni nechal postavit. Vzdělaná dívka přes jeho zákaz přijala křesťanství, nechala se i pokřtít. Rozzuřený otec proto nechal dceru mučit a nakonec jí setnul hlavu. Později byla Barbora prohlášena za svatou a stala se patronkou nejen opuštěných a týraných dětí, jímž sama byla, ale i havířů, kteří věří, že je Barbora ochrání před náhlou smrtí a v temnotě jim ukáže cestu za světlem.
Předvánoční věštění
Na den svaté Barbory připadá známý starý lidový zvyk. Svobodné dívky si mají v tento den nařezat větvičky z třešně, kterým se přezdívá barborky. Tato tradice nemá se svatou Barborou nic společného. Pramení z lidové víry, že první prosincové dny jsou nejpříhodnější pro magické úkony a věštby. Právě řezání větviček 20 dní před Štědrým dnem bylo tak akorát, aby v teple domova vyrašily na větvičkách květy. Pokud větvička do Štědrého dne vykvetla, znamenalo lásku a štěstí. Dokonce se tradovalo, že se dívka do roka vdá.
Dárek do punčochy
V některých domácnostech ale dodnes dávají děti večer 3. prosince za okno punčochu a doufají, že jim Barbora nadělí něco dobrého na zub.
Aby vykvetly...
Dnes už je řezání barborek spíše symbolickým zvykem a především pěknou dekorací. Kromě třešně se mohou použít větvičky jabloně, višně, švestky nebo zlatého deště. A jak na to, aby větvičky vykvetly? Měli bychom vybírat stromy, které jsou alespoň 10 let staré. Důležité je nařezat větvičky šikmým řezem a vložit je do vázy s vodou a dát je do chladné místnosti. Pak zhruba dvanáct dní před Vánocemi vázu přemístit do teplé místnosti.