PES se přesunul do třetího stupně: Lidi, máme otevřeno | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 23. dubna 2024

Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří

PES se přesunul do třetího stupně: Lidi, máme otevřeno

Honem pro zimní boty!
Honem pro zimní boty! (Foto redaktoři Aha!)

Jako když je PES celý den hladový a vy mu večer naplníte misku až po okraj. Podobně lačně jako on po ní se včera Češi vrhli do obchodů a restaurací, které se s uvolněním epidemických opatření po téměř dvou měsících konečně otevřely. Aha! pro vás zmapovalo, jak to vypadalo v daných provozovnách napříč republikou.

OBCHOD

 Do obchodu s obuví v Hradci Králové vyrazila včera Dana Kudrnová s dcerou Kristýnkou. „Boty jsou důležitější než škola. Chodí ve špinavých teniskách a je jí zima,“ prohlásila maminka žákyně 4. třídy, které šla nakoupit ráno kvůli obavě z front. Do prodejny mohlo maximálně 20 zákazníků najednou, což bylo zajištěno tak, že každý musel mít v ruce lžíci na boty.

AQUACENTRUM 

Především skalní návštěvníky přivítali včera ráno v aquacentru Bospor v Bohumíně. „Bylo nutné předem vydezinfikovat veškeré zdejší prostory, uklidit a ohřát bazény,“ popsala plavčice Veronika (41), která společně s kolegyní Petrou (33) dohlíží na provoz a hygienu. „Měli jsme výhodu, že jsme po dobu zákazu bazény nevypouštěli, jinak by se nám otevřít určitě nepovedlo,“ vysvětlil vedoucí aquacentra Jaromír Voráč a dodal, že u nich je samozřejmostí dodržování rozestupů i maximálního počtu lidí.

MUZEUM

Oblastní muzeum v Chomutově, které momentálně nabízí atraktivní výstavu Historické cukrárny, muselo včera na první návštěvníky čekat přes dvě hodiny. „Ani v dalších dnech s velkou návštěvností nepočítáme. Lidé určitě dají přednost nákupům. Přijdou až potom,“ věří historička muzea Renata Klucová s tím, že muzeum je připravené dodržet nařízená hygienická opatření. „Máme tu velký prostor a šest místností, takže nepočítáme, že dojde ke shlukování. Pořídili jsme i koš na použité roušky,“ dodala Klucová.

KADEŘNICTVÍ

K nejvytíženějším místům včera patřila kadeřnictví. Jako to v obchodním domě Futurum v Hradci Králové. „Ráno už tu čekalo šest zákazníků,“ prozradila kadeřnice, které pomáhaly ještě dvě kolegyně. I tak museli zájemci o jejich služby čekat dlouhé hodiny. Jen třicet minut po zahájení provozu čekalo před kadeřnictvím sedm zákazníků!

  • Nezastaví se do konce roku

Během první vlny pandemie onemocněl brněnský kadeřník Jan Špilar (56) covidem, teď po nucené pauze chytá druhý dech. „Jakmile oznámili uvolnění, pořád mi zvonil telefon. Nezastavím se až do konce roku, výjimku mám jen na Štědrý den,“ řekl Aha! Mimochodem, Jan Špilar v mládí česal i hvězdy Formanova filmu Amadeus a vlasy zvelebuje i celebritám. „Ještě není vyhráno, řada z nás zkrachuje,“ přemítá o restartu živnosti Špilar, který měl ve čtvrtek objednané klienty až do pozdních nočních hodin.

HOSPODA

Znovuotevření restaurací už se nemohl dočkat provozní ostravské Tankovny U Haldy Martin Nejtek (50). Přiznal, že lidé, kteří si u nich navykli na rozvoz jídel, se vrací jen pozvolna. V čase oběda hospoda ve švech nepraskala. „Vyřizujeme hodně objednávek přes telefon, většina naší klientely si zvykla na rozvozy jídel. Rezervace přímo v Tankovně jsou zatím vyřizovány bez problémů a máme dost volno,“ řekl Nejtek. Byť by po znovuotevření uvítal větší šrumec, to, že mu podnik opět funguje, ho nadchlo. „Naši zaměstnanci už potřebovali kontakt s lidmi,“ uzavřel provozní.

ZÁMEK

Z velkých ztrát se i po otevření bude ještě dlouho vzpamatovávat Zámek Svijany, kde funguje i hotel a restaurace. „Jsme sice otevření, ale i nadále jsou v platnosti omezující opatření, která nám znemožňují do konce roku uspořádat jakékoli akce,“ krčil rameny Libor Stejskal ze svijanského zámku. „Přišli jsme o plánované firemní akce a večírky. Firmy se bojí, takže raději akce ruší, než aby šly do rizika. Snažíme se za rokem 2020 udělat tlustou čáru a věříme, že ten příští bude lepší.“Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.