Dědek bylinkář Břetislav Nový: K lékaři chodím jen pro razítko! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 26. dubna 2024

Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav

Dědek bylinkář Břetislav Nový: K lékaři chodím jen pro razítko!

ilustrační foto
ilustrační foto (istock.com)

Před čtyřiceti lety se Břetislav Nový (67), známý jako Dědek bylinkář, vypravil za legendárním léčitelem Jindřichem Pasekou a nastoupil k němu do učení. Od té doby se bylinám věnuje profesionálně, vyrábí vlastní preparáty a radí, jak se léčit pomocí přírody. Nabádá ke správnému dýchání, líčí, které bylinky jsou momentálně v kurzu. Působí až šamansky, místy vesele, ale má výsledky!

Býváte nemocný?

„Co jsem začal s bylinami na plný úvazek, už nebývám nemocen a k lékaři chodím spíš pro potvrzení, že jsem schopný řídit, případně další razítka. Pokud se ale o mě nějaká nemoc začne zajímat, tak raději (byť třeba i zbytečně) nasadím vhodnou kombinaci svých tekutých bylinných koncentrátů.“

Kdyby nebylo vyhnutí, vzal byste si klasická farmaka?

„Léky zatím nepoužívám, ale pokud by bylo potřeba, budu vděčný za razantní lékařskou terapii. Dosud jsem vše zvládal řešit bylinami a prevencí. Vedlejší účinky z příbalových letáků bych řešil svou ostropestřecovou směsí a ostropestřecovou kaší.“

Co všechno z bylin vyrábíte?

„Vlastnoručně vyrábím lihovodní koncentráty bylinných směsí, oleje, masti a jiné, podle toho, s čím za mnou lidé přicházejí do poradny. A samozřejmě můj nejznámější produkt, Dubové kapky.“

Která bylinka je vám osobně nejbližší?

„Měsíček lékařský je, podle mě, od Boha dar. Extrakcí z něho vyrábím olej, který se podle mě vstřebává pokožkou do podkožních vaziv, kde se podílí na lubrikaci jako náhrada dosluhující kyseliny hyaluronové, takže zvláčňuje podkoží, vrásky, zlepšuje pohyblivost kloubů a šlach, což já jako stařec nad hrobem dokážu nejlépe ocenit.“

To zní jako zázrak…

„Tento olej se ale podle mých zkušeností vstřebává ještě dál – do lymfy, kde se jeho barviva účastní tvorby protilátek, zrychluje tok lymfy a pomáhá tak při potížích z přítomnosti zánětů. Užívá se i vnitřně, protože se vstřebává i do lymfy střev a pokračuje přes uzliny nahoru do žilní krve a plný protilátek do plic. Takže, například při ukašlaných obtížích, používáme měsíčkový olej zevně i vnitřně.“

Podléhají byliny módě?

„Ano. Kdysi byl olej Svatého Jána z třezalky téměř na všechno, potom heřmánek mnoho let a trochu se prostřídal s měsíčkem, levandulí a třapatkou, a nyní jsme pod vlivem megaobchodu s produkty z aloe vera, zázračnými na všechno.“

Trápí-li nás podzimní neduhy, jako je nachlazení, rýma, kašel atd., která bylinka by nám doma neměla chybět?

„Tymián, třapatka, fenykl, heřmánek, divizna, mateřídouška, přeslička, dobromysl, yzop, máta, levandule, bříza, zlatobýl, vrbovka, česnek, cibule, eukalyptová silice.“

V sušeném stavu? Na čaj?

„Sušené směsi jsou voňavé a tradiční příprava spařením je svým způsobem obřadem do značné míry ovlivňujícím požadovaný účinek i psychosomaticky. To není zanedbatelné. Ale je to náročné na čas, aby se byliny spařily dostatečně, avšak ne příliš, je zapotřebí 5 – 10 minut.“

Celý rozhovor i s tipy naleznete v tištěné podobě Nedělního Aha! 

Jak podpořit imunitu?

„Pro podporu imunity, na horečky, kašle a »chřipkoviry« si smíchejte v jakémkoliv poměru podle vašeho citu tymián, dobromysl, mátu, lípu, jitrocel, podběl, mateřídoušku, yzop, květ vlčího máku, černého bezu a divizny a nemůžete minout.“



Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.