Nová koronavirová opatření mozek bere jen stěží: Děti do škol, zákazníci z obchodů... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 7. prosince 2023

Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava

Nová koronavirová opatření mozek bere jen stěží: Děti do škol, zákazníci z obchodů...

Koronavirus v Česku: Školy znovu otevírají své brány pro ty nejmenší žáky.
Koronavirus v Česku: Školy znovu otevírají své brány pro ty nejmenší žáky.  (Blesk:Karel Kopáč)

Rozvolnění a hned přiškrcení. Školáci do lavic, zákazníci z obchodů ven. Lze ovšem nakupovat do 21 hodin, a tak ti poslední půjdou z nákupu domů po zákazu vycházení.

Z koronavirových opatření se až točí hlava. Zatímco školy nastupují do volnějšího režimu, některé obchody ode dneška dokážou obsloužit jen asi polovinu lidí. Prodejci se obávají chaosu, paniky, front, přehnaného nakupování do zásoby i nevraživosti mezi zákazníky.

Patnáct metrů pro každého

Ode dneška musí mít každý nakupující prostor 15 m². „Čísla se týkají zákazníků. Nepočítáme do toho zaměstnance prodejny,“ upřesil ministr zdravotnictví Jan Blatný (50, za ANO). Podle epidemiologa Rastislava Maďara (47) je přitom u kapénkových nákaz včetně covidu-19 obsah bezpečného kruhu kolem 10 m².

Jsme pokusný vzorek?

S opatřeními nesouhlasí prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. „Nechápu, proč na nás vláda dělá pokusy v naprostém rozporu s tím, jak postupují jiné země. Byli jsme vybráni za kontrolní vzorek?“ řekl.

Kolik lidí vpustí?

Při průměrné velikosti prodejní plochy Billy kolem 900 m², bude v ní moci v jednu chvíli nakupovat zhruba jen 60 zákazníků. Do Globusu se jich při rozloze od 9 tisíc do 12 tisíc metrů čtverečních vejde 600 až 800.

Jak lidi uhlídají

„Jednou možností může být například regulace počtu zákazníků zaměstnanci, a to i ve formě omezeného počtu nákupních vozíků, bez kterých nebudou lidé vpuštěni do prodejny,“ řekl včera mluvčí Lidlu Tomáš Myler. S omezením počtu vozíků počítá také např. Penny. To ale může mít za následek tvoření front čekajících na ulici.

Zrychlí prodej

Řada obchodů sází na zrychlení prodeje. „Chystáme se posílit počty pokladních i kolegů na obsluhovaných pultech s lahůdkami, aby byl nákup plynulejší a zákazníci byli odbaveni ještě rychleji,“ uvedl mluvčí Albertu Jiří Mareček.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.