Šéf statistiků Dušek: NA OPATŘENÍCH JE TŘEBA TRVAT
Konečně úspěch! Klíčová hodnota, tzv. reprodukční číslo, kleslo na 0,8. Jeden nemocný nyní nakazí méně než jednoho dalšího člověka. Klesají i počty nově nemocných. Není to však jen tím, že se dělá méně testů?
Šíření viru se zpomalilo. „Jde zcela jistě o efekt přijatých opatření proti šíření epidemie,“ potvrdil Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Hodnota 0,8 byla i hranicí, kterou stanovil v době vyhlášení přísných zákazů 22. října bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, aby se mohla opatření začít pomalu rozvolňovat. Reprodukční číslo tehdy dosahovalo 1,5.
Je tam zpoždění
Dušek ale včera před předčasným optimismem varoval. „Na trvání těchto opatření je třeba nadále trvat, neboť pokud se podaří reprodukční číslo ještě dále snížit, bude to znamenat urychlené zpomalení epidemie a rychlejší uvolnění kapacit nemocniční péče,“ tvrdí statistik. Reprodukční číslo navíc popisuje situaci se zpožděním, protože trvá, než se příznaky u nemocných projeví a nemocní otestují. Současné číslo nám tak říká, jak rychle se koronavirus šířil zhruba před týdnem až čtrnácti dny.
Přibývá těžkých případů
Boj s epidemií je složitá matematika. Zatímco na přelomu října a listopadu se provádělo až 45 tisíc testů denně, nyní je to okolo třiceti tisíc. Mohlo by se tedy zdát, že pokles nových případů je dán zkrátka tím, že se méně testuje. Takhle jednoduché to ale není. Důležitý je podíl pozitivních testů. A ten se stále pohybuje okolo 30 procent. Podle statistiků je proto jasné, že se nezvyšuje množství neotestovaných nemocných lidí. Přestože ale počty nakažených klesají, množství lidí v nemocnicích naopak roste. Jde totiž často o ty, kteří se nakazili už před více než týdnem a nyní se jejich stav zhoršil.
Celý článek naleznete v tištěné podobě deníku Aha!