Když zavoní perník: Perníkářky upekly i baziliku!

Voňavý perník je odedávna spjat s poutním místem na Velehradě na Uherskohradišťsku. I když se tam nikdy nevyráběl, prodával se a stále prodává na poutích. Nyní místní začali nabízet přímo pravý Velehradský.
Již před staletími vozívali poutníci svým blízkým a láskám velká zdobená srdce i malá voňavá srdíčka. Nyní je mohou potěšit novinkou, pravým Velehradským perníkem. Při jeho prezentaci vznikla i velmi zajímavá výstava.
„Velehradský perník představujeme poprvé na velké výstavě v turistickém centru. Přidali jsme i dalších 500 výrobků od 25 perníkářek z různých koutů republiky i ze Slovenska. Zájem byl i z dalších zemí, ale covid vše pozastavil,“ popsala autorka projektu Marina Tkačenko Nožičková (47), pracovnice centra. Jedny z nejstarších kovových vykrajovátek z 19. století pak zapůjčila na výstavu místní Ivana Švecová.
Expozice je aktuální právě nyní, kdy podzimní fujavice pomalu, ale jistě přifouknou čas adventní. Můžete se inspirovat k domácímu tvoření. K vidění jsou chaloupky, které mámy pečou pro potěšení dětí, z perníku je upečena i tamní slavná bazilika. „Uznání zaslouží precizní zdobení, krásné jako štykované krajky či háčkované kousky. V expozici je průřez od klasiky po modernu. Úžasné originály,“ dodala spoluautorka Velehradského perníku Iva Horáková (57).
Zdobení zrcátky
Perník býval v minulosti zdoben mandlemi, papírovými obrázky nebo bílou a barevnou polevou. Oblíbenými ozdobami byly různé nápisy. Dražší perník zdobila zrcátka. Dnes je nejčastější způsob malování.
Víte že...
...na místě si mohou děti i dospělí za asistence perníkářek vyzkoušet zdobení? Poradí i recepty či fígle, jak na polevy.
Zbytek článku najdete v tištěné verzi Aha! ze dne 9. 10. 2020