Zkrátí se lidem karanténa? Miliardy do státní kasy! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. července 2024

Svátek slaví Čeněk, zítra Ilja

Zkrátí se lidem karanténa? Miliardy do státní kasy!

Vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula v Partii na CNN Prima News
Vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula v Partii na CNN Prima News (Reprofoto CNN Prima News)

Zkrátí se lidem karanténa? O tom se rozhodne už dnes. Na vládní Radě pro zdravotní rizika to totiž navrhne epidemiolog a vládní zmocněnec Roman Prymula (56). Ten chce, aby místo dvou týdnů stačilo strávit v izolaci jenom deset dní. Výhodné to má být i pro státní kasu.

﷯Návrh na novou délku izolace pro lidi mající příznaky nemoci Covid-19 se diskutuje mezi epidemiology už několik dní. Nahrávají tomu totiž odborné studie. „Vychází to z celosvětového sledování. Mezi čtrnáctým a desátým dnem je totiž minimální šance šíření viru mezi lidmi. Proto je zbytečné někoho držet 14 dní v karanténě,“ řekl Aha! Prymula s tím, že změna by měla začít platit okamžitě, jak bude schválena. Podporu má i premiéra Andreje Babiše (65, ANO) i hlavní hygieničky Jarmily Rážové (58).

Ušetřené peníze

Pokud dnes projde zkrácení karantény, výhodné to bude také pro ekonomickou situaci státu. „Jakékoliv takové zkrácení či zrychlení něčeho, co je překážkou ekonomické aktivitě, je dobrý krok,“ sdělil Aha! ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda, který je také členem Národní ekonomické rady vlády. Dodal také, že je to rozumné rozhodnutí, které umožní hlavně ušetřit peníze. „Ztráty letos budou obrovské ve stovkách miliard korun, ale když se tímto zkrácením ušetří i třeba jednotky miliard korun, tak je to pořád aspoň něco,“ myslí si Kovanda.

Přečtěte si
IngKecner
17. 8. 2020 • 13:06

Karanténa je možná zbytečná, když mezi námi chodí nemocní bez příznaku nebo jen lehce chycení.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.