Prasata vyryla středověký poklad!
Pořádné překvapení zažila v březnu mladá dvojice při procházce lesem u Kladrub na Tachovsku. V místě rozrytém divočáky se něco lesklo. Pod kamenem byla ukrytá hliněná nádoba plná stříbrných a zlatých mincí ze 14. století!
Nálezci zalarmovali archeology a do jejich příjezdu u pokladu počkali. Nevelká nádoba ukrývala 343 stříbrných a 92 zlatých mincí! „Bylo to například 42 dukátů Ludvíka I. Velikého, 13 dukátů Karla IV. či dva dukáty Albrechta Rakouského. Zlaté mince pocházejí ze 40. až 50. let 14. století. Stříbrné mince jsou groše Václava II., Jana Lucemburského a Karla IV,“ uvedl ředitel Západočeského muzea v Plzni František Frýda. Kdo mince na konci vlády Karla IV. narychlo poměrně nedbale ukryl nedaleko kláštera Kladruby, je záhadou. Tehdejší doba byla vcelku bezpečná, bez válek. „Ukrytí pokladu zřejmě tedy souvisí s lokálními spory na panství kláštera Kladruby. Vzhledem k velkému množství zlatých mincí je také možné, že s nimi vyslal klášter například posla, a on obnos narychlo schoval před lapky. Nebo naopak ukryli zloději lup, aby jej pronásledovatelé u nich neobjevili,“ popsal Frýda.
Jaké dostanou nálezné?
Náhodní nálezci mají nárok na desetinu ceny mincí. Hodnota kovu nalezených mincí je necelého půl milionu Kč, historická pak čtyři miliony. Z jaké částky se vypočte nálezné, záleží na kraji.