Nové objevy archeologů: Zabíjely tyhle kulky vlastence?

Z toho místa stále mrazí! Na Zámečku v Pardubicích popravili nacisté za heydrichiády 194 vlastenců, převážně obyvatel vypálených Ležáků. Tu strašnou dobu dokládají nové nálezy. Našli je tam archeologové, kteří místo poprav zkoumají zcela poprvé.
Minulost Zámečku, nebo též Larischovy vily, proslulého popravami obyvatel vypálené osady Ležáky a dalších Čechů v roce 1942, odhalují archeologové od února při právě probíhající rekonstrukci. Na zatím objevené artefakty narazili pomocí detektorů ve spolupráci s členy klubu Hledači historie Pardubicko. „Jde o desítky kovových nálezů, z nichž celou řadu lze spojit s obdobím druhé světové války,“ uvedl pro Aha! vedoucí archeolog pardubického muzea Tomáš Zavoral.
Nábojnice z mausera
Průzkum vydal munici, části vojenské výstroje či torzo německé polní vysílačky. „Například se nám dostala do rukou směs nábojnic používaných v německých vojenských puškách značky Mauser. Nemůžeme však vyloučit ani potvrdit, že byly použity při popravách českých vlastenců,“ řekl historik Jan Tetřev. K zajímavému objevu patří nábojnice ráže 9 mm Luger, používané do pistolí. „Nalezené pistolové nábojnice vyrobila německá firma RWS v roce 1938 a snad byly vystřeleny při dobíjení obětí na popravišti. Jisté to ale není,“ uvedl Tetřev. Přímo ve valu popraviště byly objeveny kulky, které také mohly pocházet z poprav. Otázky panují i v případě nálezu německé mince v hodnotě jeden fenik z roku 1941. Patřila obětem, katům, nebo se na popraviště dostala jinak?
Hrob koně
Na Zámečku byly objeveny i nálezy ze starší doby. Archeologové vykopali hrob s kostrou koně, pohřbeného na konci 19. či na počátku 20. století, kdy byla lokalita součástí rozsáhlého lesoparku přináležejícího k Larischově vile. Patřil asi zdejší aristokracii. „Ta park a přilehlé lesy hojně užívala a koně byli nedílnou součástí jejich života včetně honů,“ usoudil Zavoral. Našlo se tu i torzo budovy, patrně stodoly, která byla zřejmě součástí komplexu novověkého statku a objeven byl i pozůstatek kamenné studny.