Nacista Konrad Henlein: Zmatky s úředním oceněním Nového Jičína | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 4. března 2024

Svátek slaví Stela, zítra Kazimír

Nacista Konrad Henlein: Zmatky s úředním oceněním Nového Jičína

Nacistický pohlavár Konrad Henlein řeční v novojičínském Německém domě.
Nacistický pohlavár Konrad Henlein řeční v novojičínském Německém domě. (Foto Muzeum Novojičínska )

Kuriózní situaci museli řešit novojičínští zastupitelé. Měli hlasovat, zda seberou čestné občanství nacistovi Konradu Henleinovi (†47). Ale neměli jak! Válečný zločinec tak čestným občanem zůstává. I když jím možná nikdy nebyl...

Když německý wehrmacht po mnichovském diktátu dorazil v roce 1938 do Nového Jičína, přijel s ním taky prominentní esesák a věrný uctívač Hitlera Konrad Henlein. Nový Jičín s převážně německým obyvatelstvem ho tehdy vítal s nadšením. Schválená nabídka „Henleinovi bylo podle kroniky města nabídnuto čestné občanství starostou Ernstem Schollichem 27.listopadu 1938 při návštěvě města. Poté bylo schváleno zastupitelstvem města 11. ledna 1939,“ řekl Radek Polách z Muzea Novojičínska.

Pouze kronika Po více než osmdesáti letech si na to vzpomněl zastupitel Michal Pořízka. Navrhl čestné občanství Henleinovi odebrat. Jenže v ruce měl jen záznam z kroniky. „To opravdu nestačí, musí to být podpořeno oficiálními podklady. A ty zkrátka nikdo zatím nenašel, pokud vůbec existují,“ podotkl starosta Stanislav Kopecký. Mají jiné starosti Henleina by rádi údajného „titulu“ zbavili ve městě snad úplně všichni, ale nemají to jak udělat. Bod se k hlasování zastupitelstva vůbec nedostal. „Určitě nejsme žádní fanoušci nacismu. Ale upřímně, v době covidové pandemie teď řešíme hlavně roušky, respirátory a vakcíny,“ uzavřel starosta.

Rozbil Československo Konrad Henlein

(*1898 až †1945) vstoupil do politiky jako šéf sudetoněmeckých partají SHF a SdP a stal se stoupencem Adolfa Hitlera. Později výrazně přispěl k rozbití Československa na základě Mnichovské dohody z 29. září 1938. Hitler mu za jeho loajalitu udělil funkci říšského komisaře pro Sudety a udělal z něj vysokého důstojníka SS.

Spáchal sebevraždu

Když Henlein na konci války zjistil, že je označen za válečného zločince, spáchal v Plzni sebevraždu.

Češi se pakovali

Podzim roku 1938 byl pro českou menšinu v Novém Jičíně katastrofou. V 14tisícovém městě jich žilo jen 900. Poté, co bylo město po Mnichovské dohodě připojeno k Německu, se houfně stěhovali pryč. Německé obyvatelstvo města pak přijíždějící fašistické vojáky s nadšením vítalo.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.