Ministryně Klára Dostálová: Příspěvek na lázně! Ale s podmínkou... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 4. prosince 2022

Svátek slaví Barbora, zítra Jitka

Ministryně Klára Dostálová: Příspěvek na lázně! Ale s podmínkou...

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová po jednání vlády
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová po jednání vlády (Úřad vlády ČR)

Nakopneme cestovní ruch a lidem zaplatíme »dovču« v Česku. Vydáme poukázky v hodnotě 10 tisíc korun, a ty půjdou uplatnit kdekoliv. To nám na začátku koronakrize slibovala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (49, ANO). Jaká je ale skutečnost? Stát přispěje jen na pobyt v lázních a mnohem nižší částkou.

Téměř tři měsíce trvalo, než Dostálové rezort připravil plán na restart cestovního ruchu. Jeho součástí je i projekt poukázek Dovolená v Česku. Ten se z plošné podpory smrskl pouze na lázně. A proč? „Z čísel, která máme, jednoznačně vyplývá, že ten největší propad zahraniční klientely je právě v lázeňství a lázeňství je i takové národní bohatství České republiky, tak bychom ho velmi rádi podpořili,“ vysvětlovala ministryně. Rozhodující podle ní bylo, že většina ostatních provozovatelů, jako třeba kempy, už nyní hlásí plnou obsazenost.

Týden, jinak nic
Na začátku krize se počítalo s hodnotou voucheru 10 000 korun. Stát měl dát čtyři tisíce, zaměstnavatelé tři tisíce a zbytek si měl uhradit zaměstnanec. To se ale během pár týdnů změnilo. „Zaměstnavatelé řekli, že v letošním roce ne, že možná v příštích letech. Teď mají opravdu plnou hlavu starostí… Očekávají propady svých příjmů atd.,“ komentovala Dostálová změnu původně slibované částky. Stát se nakonec rozhodl, že lidem na pobyt přispěje jenom 40 procenty z ceny, maximálně částkou 4000 Kč na osobu. A abyste na příspěvek dosáhli, musíte si tam zajet minimálně na sedm dní (tedy šesti nocí), jinak nedostanete nic. Vyčleněna je na to do konce roku jedna miliarda korun, což má podle ministryně stačit na zhruba 250 tisíc až 300 tisíc poukazů.

Zapojení pojišťoven
Takto dotované pobyty mají začít platit už od 1. července. Uplatnění by mělo jít i zpětně, tedy za červen. Zatím ale ministerstvo neví, jak bude poukázky distribuovat. V plánu je zapojení pojišťoven, jelikož ty mají podle šéfky rezortu lázeňskou péči ve svém portfoliu. Nyní se ale s nimi vedou jednání a řeší se detaily, jak by to fungovalo. „Jednou z verzí je, že by si klient svůj pobyt uhradil a zpětně by žádal o proplacení voucheru,“ prozradila Dostálová. Zájemce by tedy nemusel jít přes svého lékaře, aby se do lázní dostal.

Další podpora
Po první etapě, která je určená výlučně na lázeňské pobyty, se plánuje ministerstvo Kláry Dostálové zaměřit i na ubytovací služby. „Další podpora postižených segmentů cestovního ruchu, ať už bude mít formu programu, nebo jiného (např. legislativního), bude projednána, až budou vyhodnoceny plošné nástroje podpory, jako jsou programy COVID, které jsou nyní realizovány,“ napsal Aha! mluvčí rezortu Vilém Frček.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.