Ne všechny země se koronaviru bojí: PANIKA VERSUS OPATRNOST

Nejhorší je panika, přehnaná opatření škrtí ekonomiku a stejně je to u mladých jen taková chřipka. V podobném duchu mnozí vidí pandemii SARS-CoV-2 i přísná opatření, jež zavádí stále víc zemí. A vidí to tak i představitelé některých zemí. Jenže ne všem ten klid vydrží.
Indie: Miliardová karanténa
Takhle razantní opatření nenasadila ani Čína. Ač má případů relativně málo, v úterý druhá největší země světa zakázala prakticky všem z 1,35 miliardy svých obyvatel nejméně na tři týdny chodit ven. „Prosím, nechoďte v panice na nákupy, úřady všechny potřeby zajistí,“ slíbil premiér Naréndra Módí. Nemálo Indů však zákazy porušuje: kdo žije »z ruky do huby«, bojí se víc hladovění než nákazy.
Španělsko: Největší polní nemocnice
„Jsme v kritickém momentu, to nejhorší teprve přijde,“ prohlásil španělský premiér Pedro Sánchez. V hlavním městě o víkendu zahájila provoz největší polní nemocnice Evropy: armáda bleskurychle přebudovala kongresovou halu. Zatímco veletrhy se tam obvykle chystají 18 dní, akci vojáci stihli za 18 hodin. Lazaret má 5000 obyčejných lůžek a 500 pro intenzivní péči. Lehčí případy už se ubytovávají po hotelích.
Británie: Blesková otočka
Do minulého týdne britská vláda nechávala viru skoro volný průběh, víceméně jen vyzývala seniory, ať nechodí ven. „Musím to říci na rovinu: více rodin předčasně přijde o své milované,“ prohlásil v půlce března premiér Boris Johnson. Až minulý pátek uzavřel školy a hospody. „Koronavirus je největší hrozba za poslední desítky let,“ prohlásil pak v pondělí večer. „Musíte zůstat doma,“ vybídl britský lid a povolil jen nutné nákupy, jednu zdravotní vycházku denně a cesty do práce, nelze-li pracovat z domova.
Rusko: Zakuklený Putin
Doteď Kreml držel linii, že má situaci v Rusku pod kontrolou a že ze 165 tisíc testů bylo jen 500 pozitivních. Jenže čísla začala růst, navíc je mnozí – včetně moskevského starosty Sobjanina – mají za podhodnocená. V úterý už prezident Vladimir Putin navlékl protichemický oděv a zkontroloval nemocnici na moskevské periferii, která se má soustředit na boj s koronavirem. Včera na celý příští týden vyhlásil placené volno. „Věřte mi, nejbezpečnější teď je zůstat doma,“ vyzval prezident včera a odložil referendum o tom, zda má zůstat v čele země i po vypršení prezidentského mandátu. To se mělo konat 22. dubna. Před dvěma týdny zároveň začala u Moskvy v polích rychlostavba nové nemocnice po čínském vzoru. V dubnu už má sloužit víc než šesti stovkám nakažených koronavirem.
USA: Do Velikonoc jsme v klidu
Americký prezident Donald Trump (73) se už vyjádřil, že »je to válka s neviditelným nepřítelem «, ale je si jistý, že »totální vítězství « přijde dřív, než myslíme. „Bylo by krásné mít o Velikonoční neděli (12. dubna) nacpané kostely,“ prohlásil v úterý. Švédsko: Školy dál učí Země stejně velká jako Česko je na tom hůř: testovali zhruba stejně případů, pozitivních bylo o polovinu více (2300). A hlavně: už nejméně 40 Švédů zemřelo. Postup úřadů je nicméně docela ležérní: Vláda zakázala akce nad 500 lidí a zavřela hranice, střední a vysoké školy učí na dálku. Vše ostatní jsou jen doporučení.