Překvapení na Slovensku: Vládní strany propadly | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 29. června 2022

Svátek slaví Petr a Pavel, zítra Šárka

Překvapení na Slovensku: Vládní strany propadly

Vítězné selfíčko Igora Matoviče (vlevo) s příznivcem.
Vítězné selfíčko Igora Matoviče (vlevo) s příznivcem. (Foto Reuters, ČTK/Ondřej Deml, Václav Šálek)

Výrazné změny na politické scéně! Tak dopadly sobotní parlamentní volby u našich východních sousedů. Po 14 letech vítězství neobhájila strana Směr-SD Roberta Fica (55) a míří do opozice. Porazilo ji hnutí OLaNO Igora Matoviče (46), které tak bude sestavovat vládu!

Dosavadní vláda, kterou tvoří Směr-SD, maďarská strana Most-Híd a Slovenská národní strana (SNS), končí. Kromě Ficovy strany se totiž zbývající dvě do parlamentu ani nedostaly. Velké překvapení ale zasáhlo opoziční stranu Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO). Ti překvapivě převálcovali dosavadní vládní stranu, a novým premiérem Slovenska se tak pravděpodobně stane její lídr Igor Matovič. „Měli jsme dva cíle – porazit mafii, již reprezentuje Směr, a porazit Mariana Kotlebu a sebrat mu co nejvíce voličů. Z výsledků je zřejmé, že se nám to evidentně povedlo,“ řekl během volební noci Matovič.

Volby 2020: V říjnu proběhnou volby do zastupitelstev krajů a Senátu>>>

Ten chce sestavovat vládu s hnutím Jsme rodina, stranou Svoboda a solidarita a partají exprezidenta Andreje Kisky (57) Za lidi. Ta je posledním subjektem, který se do slovenské Národní rady dostal. V opozici tak kromě Směru skončí i extrémistická strana Lidová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby (42). Ta se otevřeně hlásí k válečnému slovenskému státu, které bylo pod vlivem nacistického Německa. Volby se konaly poprvé od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové (oba †27), která předloni zahýbala celým Slovenskem.

Čaputovci mimo hru
Před branami do parlamentu skončilo překvapivě hnutí, které má blízko k prezidentce Zuzaně Čaputové (46) Progresivní Slovensko. To šlo totiž do voleb společně s hnutím Spolu a pro koalice platí sedmiprocentní volební práh, přes který se musí dostat. Aliance ale dostala pouze 6,96 % a neobsadí ani jedno křeslo.

Krajské volby 2020: Veškeré informace naleznete zde>>

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.