Helena Válková ustála i krvelačného Urválka: Překvapivě ji podrželi disidenti! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 26. dubna 2024

Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav

Helena Válková ustála i krvelačného Urválka: Překvapivě ji podrželi disidenti!

Ombudsmankou sice nebude, ale vládní zmocněnkyní pro lidská práva zůstává. Helenu Válkovou (69, ANO) ve čtvrtek podpořila vládní rada pro lidská práva. Dva členové na protest odstoupili. Ale zastali se jí překvapivě disidenti!

Za minulého režimu napsala s obávaným prokurátorem Josefem Urválkem (†69), který poslal na smrt i Miladu Horákovou (†48), odborné texty o takzvaném ochranném dohledu. Jeho prostřednictvím přitom komunistická moc šikanovala disidenty. 

Rezignace Němečka

Kvůli tomu Válková v pondělí obhajovala svůj post před vládou a ve čtvrtek také před členy rady pro lidská práva. K rezignaci ji hlavně kvůli tomu, jak se exministryně spravedlnosti hájila, vyzval bývalý novinář a člen rady Tomáš Němeček (46). Ten nakonec na svůj post, jak už předem avizoval, rezignoval. Válková totiž na své pozici setrvala, když se proti ní kromě Němečka postavil jen Hubert Smejkal z Masarykovy univerzity. 

Herman se jí zastal

Naopak zastání našla u těch, které minulý režim pronásledoval. Například člen rady a exministr kultury Daniel Herman (56, KDU-ČSL) deníku Aha! napsal: „Vím o jejím životě hodně. Svá pochybení z minulosti nezastírá a poctivě se je snaží odčinit.“ Rada také následně odhlasovala „přínos Válkové na prosazování lidskoprávní agendy a zefektivnění činnosti rady“. 

Šabatové vadila

Že Válková na svém postu zůstává, přitom nevadí ani bývalé disidentce Anně Šabatové (68), která je z titulu své funkce ombudsmanky také členkou vládní rady, ale čtvrtečního »grilování« se nezúčastnila. Podle ní ale Válková nebyla dobrou kandidátkou na ombudsmanku, a to ani před touto kauzou. „A to zejména pro svoji silnou angažovanost ve vládním politickém hnutí a kvůli obranám premiéra Babiše,“ uvedla Šabatová v České televizi. Naopak ve své současné funkci Válková bývalé disidentce nevadí. „Můj nárok na funkci veřejného ochránce práv je o dost vyšší než na funkci vládního zmocněnce,“ uvedla Šabatová.  Rozhodnutí rady Válkovou podržet vzal na vědomí i premiér Andrej Babiš (65, ANO). „Pokud by rada řekla, že nemá pokračovat, tak bychom paní profesorku odvolali,“ uvedl.

Kandidaturu prezident stáhl

Jako veřejnou ochránkyni práv původně Helenu Válkovou navrhoval prezident Miloš Zeman (75). Po zveřejnění článku na Info.cz, že v 70. letech spolupracovala s nechvalně proslulým prokurátorem Josefem Urválkem, se ale vzdala své kandidatury. Urválek se totiž v 50. letech podílel na vykonstruovaných politických procesech a nechal poslat na šibenici například političku Miladu Horákovou (†48) nebo Rudolfa Slánského (†51). Válková se později omluvila i za to, že vstoupila do KSČ z kariérních důvodů. Zeman její kandidaturu stáhl a místo ní navrhl bývalého zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka (81). 

Co je vládní rada pro lidská práva?

*Sleduje míru naplňování lidských práv a základních svobod v České republice.

*Hodnotí legislativní i jiné návrhy a opatření vlády z hlediska lidských práv a odhaluje možné problémy a nedostatky.

*Předsedá jí premiér republiky. 

*Čítá  25 členů. 15 členů tvoří zástupci vlády, ministerstev a dalších institucí. 10 členů tvoří zástupci veřejnosti.

*Členy volí vláda oproti ombudsmanovi, o kterém hlasuje Sněmovna.

Zmocněnkyně na dohodu: Kolik si celkem vydělá?

Válková si jako poslankyně a předsedkyně petičního výboru dolní komory přijde na 127 800 korun bez náhrad. K tomu má funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva jako »vedlejšák«. A podle vyjádření Úřadu vlády tu působí na dohodu o pracovní činnosti. „Z tohoto důvodu může paní Helena Válková v případě potřeby k zajištění plnění svých pracovních povinností použít služební vozidlo s řidičem, a to na základě podané a schválené žádosti pro jednotlivou pracovní cestu. Podobné je to i v případě využití mobilního telefonu,“ sdělila Aha! mluvčí vlády Jana Adamcová. Podle Válkové jde o standardní věc, přitom její předchůdkyně tuto úřednickou funkci zastávala na plný úvazek. A kolik za funkci bere? To nám Válková neprozradila. Pokud by se stala ombudsmankou, náležel by jí podle zákona hrubý plat kolem 210 tisíc korun bez náhrad.

Přečtěte si
-bello-
19. 1. 2020 • 00:51

Je neuvěřitelný, jak jsou splachovací.A jak Válková, tak Šabatová jsou děsivý příklady téhle mocenské mafie.Válková je úplně blbá, když se hájí, že nevěděla a Šabatová nebýt Uhla, kde je ?! A nebýt Uhla, který si na romské otázce po 1989 založil kariéru, tak by Romové nebyli až tak svobodní, chodili by do školy a mohli by být i zaměstnatelní.Nyní mají svobodu ve všem i v děsivých podmínkách v ghetech, kam Úhl asi nikdy se Šabatkou a Válkovou nepřijdou , místo toho radši budou řešit šátky ve školách.Z těch trafik dizidentů a kamarádíčků je mi na zvracení.

majojo
18. 1. 2020 • 17:46

Takže si to shrňme: Když máš hroší kůži, kachní žaludek a hlavně kamarádíčky na správných místech, o koryto nepřijdeš. Ale všichni byli spravedliví a rachot to byl ohromnej. Akorát výsledek takový demokratický.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.