To jsou předchůdkyně fotografií!

Na stříbrných destičkách, vyvolané rtuťovými výpary a uložené v ozdobných kazetách. Takové jsou tzv. daguerrotypie, tedy předchůdkyně fotografií, z první poloviny 19. století, které jsou teď k vidění v ústeckém muzeu.
Celých 93 let ležely bez povšimnutí v depozitáři, dlouho o nich nikdo nevěděl. „Nedávno jsem procházel jednu z krabic s portrétovými fotografiemi, mezi kterými jsem našel několik kartónových krabiček. Uvnitř každé byly zvláštní destičky, připomínající fotografie,“ vypráví kurátor fotosbírek Jiří Preclík. S dalšími kolegy pak zjistili, že jde o tzv. daguerrotypie, tedy speciální destičky s exponovaným obrazem, jakési předchůdce pozdějšího způsobu fotografování. „Jde o destičky se silnou vrstvou stříbra nebo mědi, do kterých se přes Cameru Obscuru, tedy původní fotoaparát, díky chemickým reakcím vykreslil konkrétní výjev,“ popisuje kurátor.
Na celkem třech objevených daguerrotypiích jsou vyobrazeny dva portréty mužů a jednoho páru. V muzeu se ocitly nejspíš v roce 1926, kdy tehdejší archivář Franz Josef Umlhauft vyzval občany, aby sem přinesli svoje staré fotografické předměty. Daguerrotypie vystaví v muzeu postupně během celého ledna.
Mají výročí
Název dal daguerrotypiím jejich vynálezce Louis-Jacques-Mandé Daguerre, kterému trvalo celých 23 let, než celkem 3 fáze fotografování spojil v jeden ucelený systém. 7. ledna uplynulo od té doby přesně 181 let.
Držák na hlavu
První ucelený způsob fotografování provázelo mnoho problémů. Například expozice trvala i několik hodin a lidé se během ní nesměli pohnout. Využívali proto různé držáky hlavy a končetin.
Otrava rtutí
Potíže byly i při vyvolávání obrazu, který probíhal za použití rtuťových výparů. Jedovatá látka se tak občas dostala do těla fotografa, který následně skončil v rukou lékařů.