To jsou předchůdkyně fotografií! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 1. října 2023

Svátek slaví Igor, zítra Olívie

To jsou předchůdkyně fotografií!

Kurátor Jiří Preclík objevil daguerrotypie v depoztáři muzea.
Kurátor Jiří Preclík objevil daguerrotypie v depoztáři muzea. (Foto Aha! – Michal Israel Volf, Wikipedie)

Na stříbrných destičkách, vyvolané rtuťovými výpary a uložené v ozdobných kazetách. Takové jsou tzv. daguerrotypie, tedy předchůdkyně fotografií, z první poloviny 19. století, které jsou teď k vidění v ústeckém muzeu.

Celých 93 let ležely bez povšimnutí v depozitáři, dlouho o nich nikdo nevěděl. „Nedávno jsem procházel jednu z krabic s portrétovými fotografiemi, mezi kterými jsem našel několik kartónových krabiček. Uvnitř každé byly zvláštní destičky, připomínající fotografie,“ vypráví kurátor fotosbírek Jiří Preclík.  S dalšími kolegy pak zjistili, že jde o tzv. daguerrotypie, tedy speciální destičky s exponovaným obrazem, jakési předchůdce pozdějšího způsobu fotografování. „Jde o destičky se silnou vrstvou stříbra nebo mědi, do kterých se přes Cameru Obscuru, tedy původní fotoaparát,  díky chemickým reakcím vykreslil konkrétní výjev,“ popisuje kurátor. 

Na celkem třech objevených daguerrotypiích jsou vyobrazeny dva portréty mužů a jednoho páru. V muzeu se ocitly nejspíš v roce 1926, kdy tehdejší archivář Franz Josef Umlhauft vyzval občany, aby sem přinesli svoje staré fotografické předměty. Daguerrotypie vystaví v muzeu postupně během celého ledna. 

Mají výročí

Název dal daguerrotypiím jejich vynálezce Louis-Jacques-Mandé Daguerre, kterému trvalo celých 23 let, než celkem 3 fáze fotografování spojil v jeden ucelený systém. 7. ledna uplynulo od té doby přesně 181 let. 

Držák na hlavu

První ucelený způsob fotografování provázelo mnoho problémů. Například expozice trvala i několik hodin a lidé se během ní nesměli pohnout. Využívali proto různé držáky hlavy a končetin. 

Otrava rtutí

Potíže byly i při vyvolávání obrazu, který probíhal za použití rtuťových výparů. Jedovatá látka se tak občas dostala do těla fotografa, který následně skončil v rukou lékařů. Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.