Potkani se přemnožili. Je jich 20 milionů a teď útočí na člověka!

PRAHA – Mírná zima, přívětivé jaro a horké léto, takové počasí bylo přímo stvořené k množení potkanů. S příchodem podzimu se začínají stahovat do lidských obydlí a začínají nám způsobovat velké problémy. A jak varují deratizátoři, není všemu konec. Jen co se objeví první mrazíky, armáda zákeřných hlodavců doslova zaútočí na sklepy, popelnice a kanály!
Zákeřných hlodavců je nejvíc za 14 let
Poplašné zprávy přicházejí z celé země
A takovou mají taktiku:
-
Postupují v tlupách
-
Používají tzv. ochutnávače
-
Vlezou k vám záchodovou trubkou
Poplašné zprávy o přemnožení hlodavců přicházejí ze všech větších měst naší republiky, například z Jihlavy, Valašského Meziříčí, České Lípy, Třebíče, Kroměříže, Žatce i Prahy. Potkan se pravidelně vyskytuje na 56 procentech našeho území, nejvíce v jižních a severních Čechách. „Četnost výskytu potkanů je meziročně dost kolísavá, ale to, co je letos, to tedy nepamatuji za čtrnáct let, co jsem v oboru,“ potvrdil Aha! pražský deratizátor Miloš Růžička s tím, že za všechno může počasí.
V ohrožení jsou všechna lidská obydlí a místa, kde mohou protivní hlodavci najít potravu a útočiště. Nejčastějšími škůdci jsou potkan a krysa, houževnatější potkan ale krysu postupně vytlačuje a stává se »králem odpadků«.
Potkani a hlodavci vůbec začínají obtěžovat na konci léta, ještě před začátkem pravého podzimu. „Dělají si zásoby na zimu, vlezou všude, kde je něco k snědku,“ přidává další pražský deratizátor Pavel Kudláček.
Stahují se z volné přírody na předměstí i do centra měst, kde hledají útočiště a potravu. Hojně se vyskytují na sídlištích, kde jsou doslova postrachem. Přenášejí totiž různé infekční nemoci a parazity.
Potkani jsou mimořádně houževnatí a odolní, dovedou lézt po omítkové zdi, šplhat v odpadních rourách a dokonce se protáhnou i zahnutou záchodovou trubkou dovnitř bytu. Pravidelně útočí v tlupách, a pokud se jim na jednom místě zalíbí, bývá velmi obtížné se jich zbavit. Dokonce mají ve skupině takzvané ochutnávače, což bývají nejslabší jedinci. Ti pak mají za úkol sníst nastrčenou potravu a skupina pozoruje, zda nepojdou. Dovedou takto čekat i několik dní! Teprve pokud ochutnávač přežije, vrhnou se na kořist všichni.
Trvale u nás žije kolem dvaceti milionů potkanů a krys. „Nejvíce potkanů je samozřejmě ve městech, tam jich bývá dokonce až desetkrát více než na venkově,“ řekl Aha! Josef Duben, mluvčí Státní veterinární správy.
Jaký je rozdíl mezi potkanem a krysou?
Krysa představuje menší zlo z útočících hlodavců. Je více náchylná na prostředí, vyhledává především suchá a teplá místa. Objevuje se především na půdách, ve stodolách, skladech a spížích. Potkan je oproti tomu odolnější, žije v kanálech, nevadí mu ani voda, ani vlhkost a je velmi dobrý plavec. Krysa umí také plavat, ale pouze v krajních případech.
Deset potkaních specialit
-
Venkovní potkan se nebojí vody, je velmi obratný plavec, dovede se dokonce i potopit ke dnu rybníka a ulovit rybu. Záměrně proto navštěvuje vlhká a mokrá prostředí, zejména pak sklepy a kanalizaci. Když táhne velké hejno potkanů krajinou přes řeku, drží se tlamou vzájemně za ocas. To aby je nestrhl proud.
-
Potkan je schopný sežrat všechno včetně fekálií, odpadků i mršin. Trpí díky tomu velkým množstvím parazitů a chorob, které jsou přenosné i na člověka.
-
Potkan vrhá od devíti až po dvacet mláďat, samička může rodit už ve 103. dni života. Před porodem samice zapudí samce, protože jakmile vrhne, samec mláďata sežere.
-
Potkan se může křížit s krysou, výsledkem jsou krysopotkani.
-
Ocas potkana kryje více než 200 malých šupinatých kroužků.
-
Potkaní hnízda jsou tvořena z jejich trusu zalepeného špínou a výkaly.
-
Přirozeným nepřítelem potkana je liška, havran a sova.
-
Potkan je schopen skočit i dva metry do dálky a přes metr a půl do výšky.
-
Ve dne většinou spí, nejčilejší jsou kolem páté hodiny ranní a osmé hodiny večerní.
-
Žijí v inteligentních tlupách, pokud jeden pojde, ostatní se vrhnou na jeho mršinu a sežerou ji.