Rádce Aha! Sluneční alergie: Vyvarujte se vyrážky a pupínků

Pro většinu z nás je sluníčko symbolem tepla, léta a dobré nálady, pro některé ale může znamenat nepříjemnou vyrážku a svědění – trpí-li takzvanou sluneční alergií. Ta postihuje děti i dospělé a může se objevit i u jedinců, kteří se s podobným problémem nikdy nesetkali.
Sluneční alergie naštěstí není závažné onemocnění, v současné době existují léky, které poměrně rychle a snadno eliminují její příznaky. I přesto však dokáže podobný problém zkomplikovat dovolenou nebo běžný pobyt venku. Co má na vznik sluneční alergie vliv a je možné jí nějak předcházet?
Svědící pupínky
Takzvaná sluneční alergie se projevuje zarudnutím pokožky, svědivou vyrážkou, červenými pupínky, nebo dokonce mokvavými puchýřky. „Odborné označení pro vyrážku vzniklou v důsledku působení slunečního záření je polymorfní světelná erupce. Nejedná se o alergii v pravém slova smyslu, jelikož v těle nedochází k tvorbě protilátek, které při působení alergenu vyvolají reakci imunitního systému,“ vysvětluje MUDr. Radka Šedivá z alergologické ambulance SYNLAB.
Na horách i u moře
Vyrážka se obvykle objeví do několika hodin po vystavení kůže slunci na místech, která nebyla zakryta oblečením. Mezi nejčastěji postižené části těla tedy patří dekolt, ruce a nohy. „Vysoce rizikové jsou zejména první sluneční paprsky, kritické je ale i silné sluneční záření na letní dovolené. Pozor si musíte dávat nejen u moře, ale také na horách,“ varuje MUDr. Radka Šedivá.
Prevence
• Mažte se krémem na opalování s dostatečně silným ochranným faktorem v závislosti na vašem pigmentu.
• Opalovací přípravek pořiďte takový, aby byl účinný proti záření UVA, i UVB, které způsobuje akutní poškození pokožky jako zarudnutí a spálení.
• Zdržujte se co nejkratší dobu na přímém slunci a v čase mezi 11. a 15. hodinou, kdy je záření nejsilnější, se schovejte do stínu.
Pomoci může i laboratorní vyšetření
V případě, že jste se opakovaně s uvedenými potížemi již setkali, navštivte svého lékaře. Vyrážka nemusí nutně znamenat alergii na slunce, ale může být reakcí na jiný alergen. Proto je v této souvislosti dobré podstoupit krevní test. Lékař vám poté doporučí vhodnou léčbu.
Jak na sluneční alergii
• Proti vyrážce je dobré nasadit antihistaminika.
• Jestliže se projevuje mokvavými puchýřky, pomůže tekutý pudr se zinkem.
• Zakrývejte postižená místa oblečením.
• Nekoupejte se v moři, slaná voda pokožku dráždí.