Petr (52) z Hodonína byl hodinu v lese: Našel hřib jako deštník! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 1. února 2023

Svátek slaví Hynek, zítra Nela

Petr (52) z Hodonína byl hodinu v lese: Našel hřib jako deštník!

„Rostou! Pokud máte rádi houby, vyrazte do lesa,“ nabádá Petr Essender.
„Rostou! Pokud máte rádi houby, vyrazte do lesa,“ nabádá Petr Essender. (Foto čtenáře Aha!)

Nejenom jako slunečník pro slimáka, ale i deštník pro malé dítě! Takový úlovek v polovině června vášnivý houbař Petr Essender (52) z Hodonína nikdy nedonesl. Plný koš maxi pravých hřibů nasbíral za pouhou hodinu.

Našel je ve smíšeném lese nedaleko Hodonína. „Některé rostly přímo u cesty a byly velmi dobře vidět. Navíc jsou zdravé, takže můžu houbaření všem doporučit,“ řekl Aha! nálezce 32 praváků.

Všechny houby hned zamrazil. „Nabalil jsem je do sáčků a až budu mít chuť, vezmu si je. Dělám z nich smaženici, dávám je do omáček a pod maso. Hlavně z nich ale dělám chutney, které dávám k orestovaným kostkám plecka s rýží. Recept ale nikomu neprozradím,“ usmíval se Essender.

Mykolog Václav Koplík: Hledejte na okrajích lesů

Které druhy nyní nejvíc rostou? Podle uznávaného mykologa Václava Koplíka z Ratíškovic mohou houbaři najít v lese hřiby dubové, holubinky, bedly a muchomůrky růžovky. Mimo les jsou závojenky podtrnky a pečárky, občas ještě je i čirůvka májová. U sídlišť roste špička obecná. Ideální je hledat na okrajích lesů, nebo v řídkých porostech, kam pronikly srážky.

Výzva čtenářům

Zašli jste do lesa, přinesli jste plné koše? Pochlubte se. Vyskládejte houby na deník Aha!, vyfotografujte je a pošlete e-mailem na: aha@aha.cz

Mykolog Václav Koplík: Hledejte na okrajích lesů

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.