Supervzácného hřiba královského našel Jiří Dubec: Houbařské štěstí za 50 tisíc korun! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 2. února 2023

Svátek slaví Nela, zítra Blažej

Supervzácného hřiba královského našel Jiří Dubec: Houbařské štěstí za 50 tisíc korun!

To je úlovek!
To je úlovek! (Foto pro Aha! – Jiří Dubec, ara)

Takhle vypadá houbařské štěstí! Jenže utrhnout tuhle nádheru může stát 50 tisíc! Právě taková pokuta totiž hrozí za utržení mimořádně vzácného hřibu královského. Na Benešovsku ho našel, vyfotil a přikryl, aby ho nikdo jiný neobjevil, Jiří Dubec (32).

Hřib královský je zapsaný v červené knize jako extrémně ohrožený druh. Je tak vzácný, že ho většina houbařů v životě neviděla. „Okamžitě jsem ho poznal. Takhle krásně růžový klobouk má jen královák. Je to srostlice pěti plodnic. V Čechách je jen pár lokalit, kde se tato houba vyskytuje. Nikde se přesná místa neuvádějí, aby je lidé z neznalosti nedrancovali,“ řekl Aha! zkušený houbař. V euforii houbu fotil ze všech stran. „To se i při velkém štěstí povede najít jednou za život. Můj otec sbírá houby padesát let a nikdy nic takového nenašel. Zapsal jsem souřadnice, popsal nález a vše nahlásil na nejbližším profesionálním mykologickém pracovišti,“ vysvětlil Dubec, jak se má podle zákona postupovat. Plodnici pak zamaskoval tak, aby bez problémů dorostla, uzrály výtrusy a houba se vysemenila.

Hrozba pokuty

Hřib královský není jediný, který je v Česku chráněný. Odborníci doporučují nesbírat barevně zabarvené hřiby. Téměř vždy se jedná o houby přímo chráněné zákonem nebo jde o ohrožené druhy. Amatérští houbaři by se jim měli vyhnout. Ušetří si spoustu starostí. „Za sběr přísně chráněné plodnice, ať už z neznalosti, nebo hlouposti, hrozí pokuta 50 tisíc korun. Firmy, které by zničily lokalitu výskytu třeba kácením nebo výstavbou, čeká až milionová pokuta,“ připomněl Jiří Dubec a varoval: „Nenechavci nikdy nemůžou vědět, jestli už ta houba není zaregistrovaná a lokalitu nehlídá třeba fotopast.“Přečtěte si
mcyzmkanc@...
2. 7. 2019 • 10:35

Přejít na SpFling.com - skvělé seznamka pro dospělé s inteligentní vyhledávací systém najít sex partnera!

nfgvyjnf@...
30. 6. 2019 • 10:36

Přejít na SpFling.com - skvělé seznamka pro dospělé s inteligentní vyhledávací systém najít sex partnera!

wdhpfrtvgh...@...
27. 6. 2019 • 08:24

Přejít na SpFling.com - skvělé seznamka pro dospělé s inteligentní vyhledávací systém najít sex partnera!

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.