Až polovina důchodců polyká nevhodné léky!

PRAHA – Žaludeční vředy, srdeční arytmie, deprese, zácpa, útlum, zmatenost, nízký tlak nebo i obyčejné zakopávání a častější pády – takové problémy způsobují starším lidem špatně předepsané léky. Dokonce dvacet procent všech důchodců leží v nemocnicích jen proto, že je doktoři léčí nevhodnými léky!
Pak končí zbytečně v nemocnici…
„Stárnoucí a starý organismus může odlišně reagovat i na léčiva, která jsou podávána v doporučených dávkách,“ upozorňuje profesorka Eva Topinková z Geriatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice s tím, že nežádoucí účinky léků jsou u seniorů sedmkrát častější než u třicátníků. Nevhodné léky užívá 41 % starších lidí.
Všechny medikamenty se testují, aby byla prokázána jejich bezpečnost, ale studie se provádějí na mladých a zdravých lidech. „S přibývajícím věkem se mění např. fungování zažívacího ústrojí, zpomaluje se vylučování účinné látky z těla, která se pak v organismu hromadí a zvyšují se nežádoucí účinky. Změny probíhají i v mozku, který je na léky více citlivý,“ uvádí důvody, jak a proč léky škodí lékař Jan Kadleček.
Tabletky třeba pomohou od úzkosti, zároveň ale zhorší koordinaci pohybů a rovnováhu. „Vedlejší účinky přispějí k častějším pádům a zlomeninám a starého člověka upoutají na lůžko, z nějž se do běžného života už těžko vrací,“ uvádí příklad doktor Kadleček a dodává: „Jindy lék může způsobit krvácení do zažívacího traktu, a pak už jde o přímé ohrožení života.“
České průzkumy ukazují, že komplikace po užívání léků má 30 až 50 % seniorů. Nežádoucí účinky často nepoznají ani lékaři a pacientovi jen předepíší další lék na nový zdravotní problém…
Které z léků důchodcům škodí?
● Proti úzkosti
Diazepam – zhoršení paměti a rovnováhy, útlum
● Léky na srdce
Digoxin – nevolnost, ospalost Amiodaron – zhoršení funkce plic
● Na bolest
Piroxicam – bolest hlavy, závratěIndometacin – zhoršení žaludečních vředů, krvácení do zažívacího traktu
Kde můžete najít pomoc?
-
Každému lékaři vždy řekněte o všech lécích, jaké užíváte.
-
Vždy lékaře informujte o všech změnách a obtížích – nechutenství, ospalost, zhoršené vidění – a ptejte se, zda za ně nemohou léky (velmi často stačí změnit i jen jeden lék).
-
Na vedlejší účinky léků se ptejte i lékárníka. Do lékárny se běžte i jen poradit, neslouží pouze jako výdejny léků.