Navštivte svět ledových ostří: Vychytávky na brusle | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 23. ledna 2022

Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena

Navštivte svět ledových ostří: Vychytávky na brusle

Ilustrační foto
Ilustrační foto (istock.cz)

Bývaly neuvěřitelně populární, každý kluk chtěl být hokejista, každá holka krasobruslařka. Postupem času je zastínily »inlajny« a teď se znovu vracejí. Vytáhněte je ze skříně, nebo vyrazíte na nákup nových?

Brusle nejsou žádná novinka. První, kostěné, se objevily už v pravěku, v Holandsku se ve středověku používaly brusle dřevěné, opatřené na spodní straně železnými plátky. Od těch dob se ovšem bruslení technologicky poněkud posunulo a v obchodech najdete nepřeberné množství různých modelů.

Jaké si vybrat?

Pokud jste naposledy kupovali brusle, když byly na výběr pro dámy krasobrusle a pro pány »kanady«, možná budete překvapeni. V obchodech najdete zateplené modely, i kanady pro dámy. 

Nejprve zvažte, k jakým účelům budete brusle používat. Na stadion stačí brusle bez zateplení, pokud ale chcete jezdit venku, vyplatí se zvolit model s kožíškem. V klasických bruslích vám totiž bude zima i s ponožkou. 

Dámy si ještě mohou vybrat mezi klasickými bruslemi se zoubky, nebo kanadami, které přicházejí mezi ženami čím dál víc do módy, protože styl jízdy na nich připomíná jízdu na »inlinech«.

Zoubky na bruslích využijte při odrážení, při brzdění, nebo při jízdě pozadu, nicméně styl bruslení se trochu liší. Pokud vám zoubky vadí, můžete je nechat i zbrousit.

Bez zkoušení nekupujte

Brusle před nákupem rozhodně vyzkoušejte, nejlépe s ponožkami, které budete na bruslení nosit. Nesedící bota můžu zážitek z bruslení úplně zkazit.

Broušení je základ

Nové brusle se prodávají nenabroušené, ale nabrousí vám je na každém stadionu. Ideálně si po prvním bruslení nechte brusle znovu přebrousit.
Na všech bruslařských stadionech fungují také půjčovny.

Na tlustý svetr zapomeňte

Na ledě by vám rozhodně nemělo být horko, naopak, je důležité zachovat pohyblivost. Volte proto funkční materiály, které odvádějí vlhkost od pokožky. Na venkovní bruslení rozhodně bere bundu a čepici, také nepromokavé kalhoty.

Rukavice a helma

Minimálně u dětí by měla být helma podmínkou a to ne cyklistická, ale buď helma na inline, nebo lyžařská. Helmou by se měli vybavit i bruslaři, kteří vyrážejí na volné bruslení například na jezero, minimalizují tak riziko.

Zrovna tak jsou nezbytné rukavice. Na volné bruslení postačí rukavice na běžky, na stadion si klidně vezměte rukavice lyžařské, ne z důvodu chladu, ale bezpečnosti. Pokud upadnete v tlačenici, hrozí vám zranění od bruslí ostatních bruslařů.Přečtěte si
Josef124
27. 4. 2020 • 14:03

Já jsem chtěl být také jako malý hokejista, ale bruslit jsem začal až v 10 letech a to už bylo pozdě. Teď vyrazím na led párkrát za zimu a na hokej se dívám jenom v televizi. Brusle jsem si koupil před dvěma lety z http­s://ww­w.bau­erhoc­key.cz­/hrac-brusle a je to fajn, když je má člověk doma a když mám chuť, tak můžu vyrazit na led se trochu protáhnout.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.