SPECIÁL AHA! NOVINKY ROKU 2019: NEJVĚTŠÍ ZMĚNY PRO PACIENTY, ŘIDIČE I RYBÁŘE | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 4. července 2022

Svátek slaví Prokop, zítra je Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

SPECIÁL AHA! NOVINKY ROKU 2019: NEJVĚTŠÍ ZMĚNY PRO PACIENTY, ŘIDIČE I RYBÁŘE

Ilustrační foto
Ilustrační foto (profimedia)

Kromě vyšších důchodů či platů hlavně pro státní zaměstnance přinesl právě započatý rok i další změny. Týkají se řidičů, podnikatelů, pacientů, ale třeba i rybářů. Tady je přehled těch nejdůležitějších novinek.

PACIENTI

Konec zabijáckým lékům

Kvůli nežádoucímu vzájemnému působení léků, které pacienti užívají, může být v Česku každoročně hospitalizováno 3400 lidí a zhruba 230 jich zemře. To jsou odhady Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. Zbránit těmto excesům má novela zákona o léčivech, která začne platit zřejmě v polovině letošního roku. Ta zavádí tzv. lékový záznam pacienta, který umožní doktorům, farmaceutům a zdravotním záchranářům zjistit, jaké všechny léky pacient užívá. Novela zároveň snižuje sankce za nepředepsání elektronického receptu na 300 tisíc korun.

Nové pravomoci praktika

V průběhu roku by se mělo ulevit lékařům specialistům, protože už praktičtí doktoři budou moci nově předepsat léky proti epilepsii, revmatu, na osteoporózu či některá kožní onemocnění. Praktičtí lékaři budou také moci nově provádět některé výkony u svých pacientů s onkologickou diagnózou. Součást tzv. reformy primární péče je zatím v legislativním procesu, ale v plánu je její platnost už letos.

Bič na falešná léčiva

Veškeré léky v EU musí být od 9. února opatřeny jednotnými ochrannými prvky, které mají rychleji odhalit případný padělek. Na obalu přípravku bude nově dvourozměrný čárový QR kód, který umožní ověřit pravost a identifikovat jednotlivé balení přípravku. Druhým ochranným prvkem bude nálepka, podle níž bude možné zjistit, zda bylo s obalem léčivého přípravku nějak manipulováno.

Plomby: Černá už se nenosí

Kvůli unijnímu tažení proti používání rtuti ve stomatologii začaly v loňském roce zdravotní pojišťovny všem dětem a mladistvým do 16 let a také těhotným ženám proplácet zubní výplně z bílého skloionomerního cementu. Dospělým nadále hradily pouze výplně z ručně míchaného, nedózovaného amalgámu. Kdo nechtěl mít plombu se sklonem k černání, musel připlatit za kvalitnější dózovaný (kapslový) amalgám alespoň 600 korun. Nově ale bude během prvního čtvrtletí lepší plomba hrazena úplně všem pacientům.


ŘIDIČI

Jedete v protisměru!

Značka známá z okolních zemí, by se měla už brzy objevit i na našich dálnicích. Roztržité, zmatené či drogou omámené řidiče by měla už na nájezdu jasně upozornit: jedete v protisměru! Takových případů zaznamenali policisté jen za loňských prvních šest měsíců 170. Nejtragičtější přitom byla nehoda Jana Kočky ml. (†28), který loni pod vlivem alkoholu a drog v protisměru na dálnici D11 zabil sebe a řidiče dodávky.

Kilometry bez poplatku

Na dalších 13 kilometrech dálnic se od Nového roku jezdí zadarmo. Dálniční známka – jejíž cena zůstala na stejné výši jako ta loňská, tedy 1500 Kč za rok – není nutná na D11 v úseku Sedlice– Kukleny (6 km), v úseku dálnice D35 mezi Sedlicemi a Opatovicemi nad Labem (3 km) a také na úseku D48 Frýdek-Místek – Dobrá (4 km). Vyjmuto z poplatku je tak už celkem 199 kilometrů dálnic, převážně obchvatů měst nebo silnic I. třídy.

Se schránkou jednodušeji

Kolik trestných bodů jsem už nasbíral? Ministerstvo dopravy chce, aby se během prvního čtvrtletí k těmto informacím řidiči dostali jednodušeji, a to na internetu přes Portál občana. Podmínkou je, aby měli e-občanku nebo datovou schránku. Ta bude užitečná i proto, že sem od začátku dubna začnou 60 dní před koncem platnosti technické kontroly chodit upozornění, že je třeba navštívit STK.

Ekoauta s výhodou

Od 1. dubna majitelé aut na vodíkový, elektrický nebo hybridní pohon – jejichž hodnota emisí CO₂ se vejde do 50 g/km – budou moci jezdit se speciální registrační značkou s označením EL. Na rozdíl od klasické »espézetky« bude tato značka osvobozena od správních poplatků a je čistě na majitelích hybridů, zda se pro ni rozhodnou. Ministerstvo dopravy do budoucna počítá s tím, že elektromobilistům odpustí dálniční poplatky a také získají možnost využívat vyhrazené jízdní pruhy.

RYBÁŘI

Nezraňujte ryby zbytečně!

Tohle není rybářská latina, ale pravda pravdoucí. To, co čtvrt milionu registrovaných rybářů dosud běžně používalo, je od Nového roku zakázáno. A to v zájmu citlivějšího zacházení s rybami. Toto jsou nejzásadnější novinky:

*Zákaz lovu na srkačku!

Oblíbená pomůcka k lovu zejména kaprů už nesmí být použita, protože ryby neúměrně zraňuje. Zákaz se vztahuje na tzv. srkačku, tedy spirálovité drátěné krmítko, k němuž jsou napevno přidělány dva krátké návazce. Kvůli nim totiž ryba nasaje krmivo a okamžitě narazí i na háček a sama se zasekne.

*Nejmenší okoun: 15 cm

Ulovený okoun musí mít nejméně 15 centimetrů, čímž se konečně dočkal stanovení minimální lovné míry, stejně jako ji má určenu řada dalších ryb.

*Podběrák povinně

Tato pomůcka byla dosud jen dobrovolná, nyní ji rybář při lovu musí mít. Odchyt ryb do podběráku je totiž šetrnější a etičtější, protože brání jejich poranění.

*Zákaz gafování

Nově je zakázán vylovovací hák, tedy gaf, který ryby neúměrně zraňuje. Stejně tak nelze používat dvoj- a trojháčku před zahájením lovu dravců – tedy v období od 1. ledna do 15. června.

*Omezení muškaření

Před zahájením lovu dravců bylo omezeno i muškaření. Nyní lze v tomto období použít pouze návazce v maximální délce odpovídající dvojnásobné délce používaného prutu a s muškami nejvýš o velikosti tři centimetry.

PODNIKATELÉ

Pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) se zásadně mění placení záloh na důchodové a pojistné na dobrovolné nemocenské pojištění. „Pojistné se nově hradí v měsíci, ve kterém osoba samostatně výdělečně činná podniká, nikoliv v měsíci následujícím,“ vysvětluje novinku mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová. OSVČ má na zaplacení celý měsíc, nová splatnost je tedy v termínu od prvního do posledního dne kalendářního měsíce.

Kolik letos platit?

Kvůli růstu průměrné mzdy se zvyšují minimální měsíční zálohy na důchodové a zdravotní pojištění OSVČ.

DŮCHODOVÉ POJIŠTĚNÍ:

● Hlavní samostatná výdělečná
činnost:

Z 2189 Kč na 2388 Kč měsíčně.

● Vedlejší výdělečná činnost:

Z 876 Kč na 955 Kč měsíčně.

ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ:

Z 2024 Kč na 2208 Kč měsíčně.

Jak nově platit zálohy na důchodové pojištění

Pouze u zálohy na důchodové pojištění si podnikatel mohl vybrat, jestli zálohu za prosinec 2018 zaplatí výjimečně v termínu od 21. do 31. 12., anebo ji zaplatí až v rámci zúčtování přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2018, který odevzdává nejpozději do 2. května 2019 (pokud daňové přiznání nezpracovává daňový poradce– v takovém případě je podání nutné do 1. srpna).

Jak nově platit zálohy na nemocenské pojištění

Bylo nezbytné zaplatit pojistné na nemocenské pojištění za prosinec 2018 do 21. 1. 2019 alespoň ve výši 115 Kč (minimální pojistné pro rok 2018) a do konce ledna, tj. od 22. do 31. 1., je třeba zaplatit ještě jednou platbou pojistné za leden v minimální
výši pro rok 2019, která je 138 Kč. Novinkou je, že se zmírňují pravidla u pozdní platby nemocenského pojištění. Bude stačit, aby ji OSVČ doplatila do konce následujícího měsíce, a účast na nemocenském pojištění bude i nadále trvat.

Zrušení povinnosti

OSVČ, která vykonává vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, může od roku 2019 požádat i o zrušení povinnosti platit zálohy. Bude jí vyhověno, pokud dosahuje tak malých příjmů, že lze předpokládat, že nebude povinna za tento rok platit pojistné na důchodové pojištěni, a proto by jí zaplacené zálohy za měsíce tohoto roku byly vráceny.

Jednou větou...Co se dál mění

*Vědomé předkládání falešných nebo pozměněných důkazů bude zřejmě od počátku února nově trestným činem maření spravedlnosti se sazbou až 10 let.

* Policisté mají už od začátku ledna opět právo řešit méně závažné přestupky pouze domluvou, aniž by měli povinnost je zaznamenávat.

*Jízdné ve vlacích, autobusech nebo přívozech a lanovkách nově spadá do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty místo původních 15 procent, na ceně se to ale zřejmě neodrazí.

*Do tří hodin bude možné odstoupit od nevýhodné transakce ve směnárně, a to pro částky do 1000 eur (cca 26 tisíc korun) – platit má už za tři měsíce.

*Do konce ledna musí odevzdat přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2019 ti, kteří se loni stali vlastníkem nějaké nemovitosti nebo se u nich změnily „okolnosti rozhodné pro vyměření daně“.

*Od poloviny května začne platit evropská regulace, která stanovuje cenový strop 19 centů (asi 6 Kč) za minutu volání a 6 centů (asi 2 Kč) za SMS do unijních zemí. Pro české uživatele tak bude volání do EU někdy až dvakrát lacinější.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.