Rádce Aha!: Nejlepší recepty ze šípků
Šípkové růže známe i milujeme všichni, šípkové keře jsou oblíbeným základem pro dětské bunkry... No a šípky, ty patří k podzimu, k horkému čaji a ke svíčkové. Udělejte si tedy zásoby včas.
Sběr bolí nejen prince
Největší obsah vitaminů mají šípky v říjnu, ale letošní teplé léto sklizeň trochu uspíšilo. Nesbírejte plody nedozrálé nebo přešlé mrazem. Změklé nebo nahnědlé plody nejsou k sušení nebo kuchyňskému zpracování vhodné.
Nasušte si včas
Nejjednodušší je sušit je v sušičce na ovoce, ale stačí i kuchyňská trouba. Při pěkném počasí můžete sušit šípky i na slunci, ale pozor, při pomalém sušení mají šípky tendenci plesnivět. Při příliš rychlém sušení v troubě zas hrozí připálení plodů. Optimální teplota pro sušení šípků je 60 ˚C.
Uložte je v chladu a temnu
Šípky skladujte v dobře uzavíratelných nádobách, a to v suchu a temnu. Správně usušené šípky vydrží dlouho, ale časem ztrácejí kvalitu.
Co šípky obsahují?
› minerály: hořčík, vápník, železo a menší množství fosforu a draslíku
› vitaminy: B1 a B2, K, A, E a mají obzvláště vysoký obsah vitaminu C
Zdravotní účinky
Šípky pomáhají čelit únavě a zvyšují schopnost soustředění, působí pozitivně na revmatismus, zlepšují trávení. Vzhledem k vysokému obsahu vitaminu C jsou dobrou prevencí proti nachlazení a podle některých zdrojů šípek působí také jako přírodní afrodiziakum, které zvyšuje libido a podporuje potenci.
V kuchyni se neztratí
Šípková marmeláda je známou pochoutkou, také na šípková vína někteří přísahají. A co zkusit třeba šípkový likér?
Šípkový likér s kořením
Budete potřebovat: 0,5 kg šípků, kůru z ½ citronu a z ½ pomeranče, 1,5 l vodky nebo třešňové pálenky, 1 lžičku spařených rozinek, kousek skořice, 3 hřebíčky, 4 kuličky nového koření, cukerný roztok (250 g cukru + 1 hrnek vody)
Postup: Očištěné šípky smíchejte s kořením a kůrou z citrusů, zalijete alkoholem a nechte 14 odstát na teplém místě, nejlépe na okně na slunci. Pak svařte cukerný roztok a smíchejte ho se scezeným šípkovým nálevem. Slijte do čistých lahví a nechte několik dní odležet v chladnu.
Šípková marmeláda
Budete potřebovat: na 1 kg šípků 1 kg želírovacího cukru
Postup: Čerstvé plody omyjte studenou vodou, odstraňte zbytky lístků a stonky. Plody rozřízněte a odstraňte všechna semena. Slupky pak povařte v malém množství vody asi 15 minut, poté směs přeceďte. Získaný šípkový protlak nechte vychladnout, pak ho smíchejte s želírovacím cukrem a znovu asi 5 minut povařte. Nakonec marmeládu plňte do sklenic a dobře uzavřete.
Šípková omáčka
Budete potřebovat: 40 g másla, 30 g hladké mouky, 1 l vývaru, 1 l bílého vína, 4 lžičky šípkové marmelády, sůl, cukr, citronovou šťávu na dochucení
Postup: Z másla a mouky si připravte světlou jíšku, tu zřeďte studeným vývarem a vínem. Omáčku 20 minut vařte, poté přidejte šípkovou marmeládu a dochuťte solí, cukrem a citronovou šťávou.