Africká idylka ve Dvoře Králové: Pozdravit přišli zvědaví žirafáci
Tomu se nedalo odolat! Safari park ve Dvoře Králové nás vtáhl do Afriky. Bez váhání jsme do ní vjeli autem mezi antilopy, zebry, africký skot watusi, lvi, ptáky a další zvířata černého kontinentu.
Během projížďky nás čeká setkání s bezmála dvěma stovkami zvířat. Nejmilejší je s žirafami. Zvědavě nahlížejí do vozů. „Jsou to samci Mick a Bazyl. Jsou na lidi hodně navyklí a často přijdou až k autu,“ říká mluvčí parku Andrea Jiroušová. Přátelské uvítání ale rozhodně neznamená, že byste měli z vozu vystoupit a jít se s nimi pozdravit blíž. Opouštět vůz je na v Safari parku přísně zakázáno.
Ve Dvoře Králové mají největší volavky na světě: Brodivých »goliášů« se bojí…
Celý článekDvoumetrové rohy
Zebry právě hodují, a tak nám pruhované dámy skloněné nad svěží snídaní ukazují své pozadí a jen se spokojeně ovívají svými oháňkami. Pokračujeme v cestě a míjíme stádo watusi, které Afričané chovají jako domácí. Jejich rohy úctyhodné mohutnosti budí respekt. V rozpětí mohou dosáhnout až 200 cm.
Pakoně a lvi
O kus dál potkáváme pakoně. V přírodě jsou téměř neustále v pohybu. Za vodou a pastvou migrují až 1600 km a v běhu dokážou dosáhnout rychlosti kolem 70 km/h. Tady ve Dvoře Králové mají všechno pod nosem, a tak si je můžeme z auta v klidu prohlédnout. Nakonec vjíždíme do království lvů. Ve lvím safari ale vládne siesta. V parném letním dnu se velké kočky líně rozvalují na slunci.
Tvrdý život
Mláďata pakoní to nemají lehké. Po porodu se musí do pěti minut postavit na vlastní nohy a do hodiny musí následovat matku a stádo věčně migrující za vodou. Pokud to mládě nedokáže, máma ho opustí a odejde s ostatními. Kdyby to neudělala, zahynula by i s potomkem.
Jedinečné pruhy
Pruhy u zeber nejsou rozmarem přírody. Mají stejnou funkci jako u lidí otisk palce. Každá zebra má jiné. Už sotva narozené mládě si zapamatuje ty matčiny a podle nich ve stádu pozná tu pravou.
Cenění watusi
Africkým pastevcům slouží watusi nejen jako zdroj mléka či kůže, ale také jako platidlo a symbol majetku. Masajové, Dinkové, Karamodžané nebo Tutsiové si jich váží natolik, že je zabíjejí jen výjimečně, zejména jako oběť při některých rituálech. Dávají ale přednost zvyku odebírat býkům z krční žíly krev.
Čahouni žirafy
S hlavou »v oblacích« se žirafy už rodí. Do života přitom vpadnou jako kaskadéři. Mláďata přicházejí na svět vysoká kolem dvou metrů a váží až 70 kg. Při porodu z matky vypadnou na zem ze zhruba čtyřmetrové výšky. Žirafí samci pak v dospělosti dosahují výšky až 5,5 metru a váží kolem 900 kg.