Úspěch v Zoo Brno: Vylíhla se nejkrásnější želva! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 20. června 2024

Svátek slaví Květa, zítra Alois

Úspěch v Zoo Brno: Vylíhla se nejkrásnější želva!

To jsou ony, jedny z nejkrásnějších želviček světa. Ty proužky jim sluší.
To jsou ony, jedny z nejkrásnějších želviček světa. Ty proužky jim sluší. (Foto: ČTK)

Jsou téměř na vymření a jejich odchov je velmi složitý. Brněnské zoo se jako jediné v Evropě daří množit želvy pavoukovité. Kriticky ohroženému druhu se v Brně právě vylíhlo další mládě.

„První se narodilo před rokem. Vyrostlo od té doby o pět milimetrů na celkové čtyři centimetry. Váží asi 10 gramů. Nyní máme další a jedno vejce je ještě v inkubátoru,“ pochlubil se úspěchem kurátor chovu plazů Petr Šrámek s tím, že tyto želvy jsou považovány za jedny z nejkrásnějších na světě. Brněnská zoo má šest samců od roku 2004, kdy je policisté sebrali na vídeňském letišti pašerákům. „Získat samičku bylo ale nesmírně obtížné. Máme ji až od roku 2015 ze Severní Ameriky,“ prozradil Šrámek.

Jen jedno vejce
Želva pavoukovitá dorůstá maximálně 15 centimetrů a žije 50 až 70 let. Samička snáší vždy jen jedno vejce, a to dva-až třikrát ročně. Žijí na Madagaskaru v suchých biotopech řídkých lesů a keřů. Jsou ohrožené úbytkem přirozeného prostředí, protože lidé kácí stromy na dřevo. Jediná chovná skupina v Evropě je v Brně, v Berlíně mají jen dva samečky.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.