V Česku za půl roku hořelo 900 komínů: Pavla (†52) mohlo zachránit 1000 Kč! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 1. července 2022

Svátek slaví Jaroslava, zítra Patricie

V Česku za půl roku hořelo 900 komínů: Pavla (†52) mohlo zachránit 1000 Kč!

Motorest Čtyři Kameny, Hlavenec Za požárem, který motorest kompletně zničil, stálo vznícení sazí v komíně.
Motorest Čtyři Kameny, Hlavenec Za požárem, který motorest kompletně zničil, stálo vznícení sazí v komíně. (Foto ara)

Při požáru chaty ve Zlíně-Malenovicích uhořel Pavel (†52). Na dálnici D10 nedaleko Prahy lehl popelem motorest Čtyři kameny, škoda byla 30 milionů. Obě tragédie spojuje společná příčina požáru: komín bez revize. Od loňského října do letošního března, hořelo kvůli stejné příčině 900krát! Škody jsou desítky milionů. Revize kouřovodu přitom stojí do tisícovky!

Češi na revize komínů nedbají, varují hasiči. Nejde jen o slova. Nyní šlo o devět set případů, v sezoně 2016/2017 jich bylo za stejné období o 112 méně! Za celý loňský rok byl příčinou špatný komín u 1028 požárů. Jeden člověk zemřel, 42 se zranilo, škody jsou za 70 milionů.


Lze svépomocí
Mluvčí Společenstva kominíků ČR Petr Dušek říká, že na kontrolu spalinové cesty by měl přijít kominík alespoň jednou ročně. „Pokud jde o čištění, záleží na druhu paliva. Nejnáročnější jsou spalinové cesty na pevná paliva, které je třeba čistit dvakrát ročně při sezonním provozu a třikrát ročně při celoročním provozu. Legislativa však připouští čištění svépomocí. Nezapomínejme však na to, že i tak musí jednou ročně proběhnout kontrola,“ řekl Aha! Dušek.

Dvacet minut práce
Ceny za práci kominíka jsou smluvní a liší se v závislosti na lokalitě. Na vesnici může stát vyčištění jedné spalinové cesty pár stovek, ve větším městě tisícikorunu. Kontrola a čištění jsou otázkou zhruba 20 minut.

Nejde o šikanu

„Péči o spalinové cesty nelze vnímat jako šikanu ze strany státu. Je to základní předpoklad pro bezpečné vytápění,a tedy naprosto nezbytná prevence proti požárům a otravám. Před represemi a tučnými pokutami však upřednostňujeme osvětu,“ uvedl Dušek.

Pokuta až 50 tisíc

Za nevyčištěný komín totiž může majitel zaplatit pokutu do 50 tisíc korun, firmy a podnikatelé do 100 tisíc.

Hoří i nános pár centimetrů
Ke vznícení může vést už několikacentimetrový nános sazí. Jak rychle se to stane, záleží na způsobu topení. Při náročném provozu může situace nastat již za několik měsíců. „Málokdo ví, že současná legislativa je oproti minulosti velmi mírná. Byly například doby, kdy chodil kominík na kontrolu každý měsíc. To však byly také jiné spotřebiče a paliva,“ říká Petr Dušek.

Hořel dvakrát v jednom dni
Nad případy, s nimiž se hasiči setkávají, zůstává rozum stát. V únoru vyjížděli k požáru sazí v komíně na Královéhradecku. Uhasili ho, komín očistili od nánosů a odjeli. Už odpoledne tam ale vyjížděli znovu. Majitel vzápětí zatopil a chytil dehet usazených na stranách komína. Na doporučení, aby si zavolal kominíka, kašlal.

Sami nehaste, může bouchnout
Je třeba zkontrolovat, jestli je řádně upevněný kouřovod. Jestli plášť spotřebiče nebo kouřovod není propálený. Zda fungují uzávěry komínových dvířek. Pokud už v komíně začne hořet, tak hasiči doporučují odstranit všechno, co by mohlo vzplát v okolí komína a volat hasiče. Sami nehaste, komín může popraskat a v horším případě explodovat.

Víte, že...
...pokud jste pojištěni, vyhoříte a nebudete mít provedenou revizi komína, pojišťovna vám pojistku nevyplatí?Přečtěte si
ivannavratil386
31. 3. 2019 • 01:50

Toto je přesně důvod, proč by se pravidelné kontroly komínů rozhodně neměly podceňovat. Já jsem například velmi rád, že nechávám komín pravidelně kontrolovat, protože nebýt toho, tak bych si ani nevšiml, že je můj komín v tak špatném stavu, že už by potřeboval vyměnit za nový... Už jsem se i díval na nějaké nové komínové sestavy a zatím se mi hodně zamlouvají třeba ty, co mají tady: https://www.poctivy-komin.cz/

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.