Vyhořelý mlýn z pohádky S čerty nejsou žerty: Točili tu Hrušínský a Menšík | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 21. března 2023

Svátek slaví Radek, zítra Leona

Vyhořelý mlýn z pohádky S čerty nejsou žerty: Točili tu Hrušínský a Menšík

Hořelo ve mlýně z pohádky S čerty nejsou žerty
Hořelo ve mlýně z pohádky S čerty nejsou žerty (HZS Středočeského kraje)

Přispěl k prohlášení obce za památkovou zónu, dostal se na známku a objevil se v několika filmech, ve kterých si zahráli hvězdy stříbrného plátna. Řeč je o mlýnu ve Střehomi na Mladoboleslavsku. O víkendu tam v plamenech zemřel Josef S. (†78).

Střehomský mlýn se stal hlavní kulisou filmu S čerty nejsou žerty. Filmaři pohádku točili i uvnitř mlýna. Například záběry z kuchyně ale vznikly v barrandovských ateliérech. 

Zahraniční filmaři na tomto místě ale natáčeli víckrát. Podle chatar-chalupar.cz zde vznikly záběry dokumentárního pořadu Putování za pohádkou s Rudolfem Hrušínským (†73) nebo některé scény z německého seriálu Dítě třinácti otců s Vladimírem Menšíkem (†58).

Cenná památka

Mlýn z 16. století je mimořádný především tím, že jsou v něm zachovalé mlýnice a mlecí zařízení. K vidění je i špýchar s pavlačí a trojicí sýpkových komor v patře, černou kuchyní a kachlovými kamny s pecí. Nejen to přispělo k tomu, aby byla roku 1995 vesnička Střehom prohlášena vesnickou památkovou zónou.

Rod Opočenských – tedy předkové manželky zemřelého majitele – koupil mlýn v 18. století a patří rodině stále. „Pouze trámy, mezi kterými je provázaná žitná sláma, a na nich naplácaný jíl jsou na nic. V zimě musím topit i v noci, jinak bych tu zmrznul. Rád bych chalupu zateplil, jenomže památkáři mi to nedovolí,“ stěžoval si v roce 2016 Josef S.

Jak fungoval?

Roubenka s dřevěným mlýnským kolem stojí na břehu místního rybníku Komorník. Z toho vede kilometr dlouhý náhon z řeky Klenice, který je zakončen malou akumulační nádržkou. Z ní pak vodu na mlýnské kolo přivádí zachovalé dřevěné koryto, které je přilehlé ke stěně mlýna, zvané vantrok.

Sobotní požár

Hořelo v podkrovní místnosti. Zda se jednalo o ložnici či jinou místnost, není jisté. „Takové informace nemůžeme sdělovat,“ vysvětlil Aha! mluvčí hasičů Ladislav Holomčík. Příčinu vzniku požáru ale potvrdil. Souvisela s elektrickým přímotopem a vznícením hořlavých materiálů. Škoda byla vyčíslena na 150 tisíc korun, avšak majetek za 2,5 milionu byl zachráněn.

Má svojí známku

Díky unikátnosti stavby byl historický mlýn roku 2001 vyobrazen i na poštovní známce. „Známka Vodní mlýn Střehom byla vydána v nominální hodnotě 14,40 Kč. Její náklad byl 900 tisíc kusů. Výtvarný návrh zpracoval Vladimír Suchánek, autorem rytiny je Miloš Ondráček,“ řekl Aha! mluvčí České pošty Matyáš Vitík.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.