Výstava v Národním technickém muzeu: Bakelit odstartoval dobu plastovou! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 31. května 2023

Svátek slaví Kamila, zítra Laura

Výstava v Národním technickém muzeu: Bakelit odstartoval dobu plastovou!

Vánoční dárek od učitele v podání Jaroslava Duška.
Vánoční dárek od učitele v podání Jaroslava Duška. (Foto Aha! – Tonda Tran, ara)

První plast? Slavný bakelit! Využíval se nejen na výrobu telefonů, rádií, fénů, plastových víček, šicích strojů, bižuterie nebo hraček, ale i v elektrotechnice, strojírenství... První průmyslově vyráběnou umělou hmotu připomíná výstava v Národním technickém muzeu.

Na materiál, který se oblíbeností stal i synonymem pro své následovníky, bylo možné narazit v domácnosti na každém kroku. Vyrábělo se z něj takřka cokoli. Bakelit se tak stal každodenní součástí životů. Na některých exponátech výstavy Kouzlo bakelitu z projektu »Made in Czechoslovakia aneb Průmysl, který dobyl svět« je možné sledovat vývoj a milníky československého designu.

„Lisování bakelitu do forem umožnilo realizovat i tvarově velmi odvážné návrhy průmyslových designerů,“ vysvětlil autor výstavy Ladislav Klíma.

Kdy, kde a za kolik

Kdy: denně kromě pondělí 9.00 až 18.00, do 2. září

Kde: Národní technické muzeum, Praha

Za kolik: 220 Kč, snížené 100 Kč, rodinné 420 Kč

Československá výroba

Roku 1917 získal bratislavský Gummon, pobočný závod Továrny na káble, od německé firmy Isolatoren-Werke GmbH licenci na výrobu fenolformaldehydové pryskyřice. O rok později se proto nově vzniklá Československá republika stala jedním z hlavních průmyslových výrobců materiálu tisíce použití.

Jak vypadá?

Bakelit je pryskyřice vyrobená za vysoké teploty a tlaku z fenolu a formaldehydu. Má vždy tmavohnědou až černou barvu a na světle postupně tmavne. Při lisování výrobků z bakelitu se do hmoty většinou přidávají různé příměsi, například dřevná nebo kamenná moučka a textilní vlákna. Po ochlazení a vytvrzení je tato hmota odolná vůči mechanickému poškození, teplu a kyselinám. Jde také o skvělý izolant, který se využíval v elektroprůmyslu a ve starých domech ještě najdeme bakelitové zásuvky a vypínače.

Kde vzal jméno

Název vznikl spojením řeckého názvu pro kámen (lithos) a jména chemika belgického původu Lea Hendrika Baekelanda, který v USA pryskyřici vyrobil. V roce 1909 si nový materiál, který odstartoval vstup plastů do průmyslu a běžného života, nechal patentovat. Po roce 1927 však patenty vypršely.

Už je překonán

Bakelit se nyní už téměř nevyužívá. Bakelitové telefony, rádiopřijímače nebo domácí spotřebiče jsou dnes spíše retro předměty, které jsou dostupné ve starožitnictví.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.