Velký průzkum o rakovině: Na co umírají Češi | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 15. srpna 2022

Svátek slaví Hana, zítra Jáchym

Velký průzkum o rakovině: Na co umírají Češi

V léčbě rakoviny tlustého střeva a v prevenci máme jisté rezervy.
V léčbě rakoviny tlustého střeva a v prevenci máme jisté rezervy. (Foto Profimedia.cz)

Rakovina každý rok v Česku zabije přibližně 27 tisíc lidí, přesněji 12 tisíc žen a 15 tisíc mužů. Není to sice tolik, jako třeba před deseti lety, ale ve většině zemí EU v přepočtu na obyvatele na tuhle zákeřnou nemoc umírá méně lidí.

Hned v 16 zemích je úmrtnost na rakovinu při přepočtu na 100 tisíc obyvatel nižší než u nás. V případě úmrtí mužů a lidí nad 65 let nás předhání dokonce 18 států. Třeba u rakoviny tlustého střeva je šance na přežití u Čechů 56 %, v Německu pak 65%. Vyplývá to z loňské studie Evropské komise, jejíž nejdůležitější výsledky jsme zapracovali do velké mapy Aha! A rezervy prý máme hlavně v léčbě rakoviny tlustého střeva a v prevenci.

Situace se lepší
„Dříve jsme neměli odborná léčebná centra pro péči o onkologické pacienty. A nyní se v rámci koncentrace do těchto center kvalita léčby onkologických onemocnění nepochybně zlepšuje,“ řekl Aha! Roman Prymula (54), náměstek ministra zdravotnictví. Poslední česká data také podle Rostislava Vyzuly (65, ANO) z Masarykova onkologického ústavu ukazují, že úmrtnost skoro u všech nádorových onemocnění klesá. „To je povzbuzující. Jsou ale nádorová onemocnění, se kterými nehneme, jako rakovina slinivky či plic. To je stále velice špatné,“ dodává. Je to prý tím, že screeningové preventivní programy na rakovinu plic zatím nejsou moc účinné.

Rakovina každý rok v Česku zabije přibližně 27 tisíc lidí

 Rakovina v Česku v číslech
*94 462 lidí onemocnělo za rok rakovinou
*27 407 lidí na rakovinu zemřelo
*5249 podlehlo rakovině plic, nejčastějšímu zabijáku
*1800 úmrtí na rakovinu ubylo při srovnání s dobou před 10 lety
(Zdroj: ÚZIS, statistiky za rok 2015)

Naděje má jméno imunoterapie
Dobrá zpráva pro pacienty je, že vznikají nové, účinnější způsoby léčby. Šéf Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger (59) přibližuje možnosti jejich využití u nás.

Petr Arenberger

1. Checkpoint inhibitory

Rakovinové buňky jsou zákeřné tím, že umí »ošálit« imunitní systém, který pak proti nim není schopen zakročit. To změní protilátka zvaná checkpoint inhibitor. „Checkpoint inhibitory máme nyní k dispozici tři. Těmito inhibitory jsme dnes schopni pacientům prodloužit život o několik let, a v podstatě ten, kdo přežije tři roky, tak už má šanci na dlouhodobé přežití. To jsme nikdy neviděli, je to úžasná novinka,“ říká Arenberger.
Použití u rakoviny:
velmi maligní melanomy tlustého střeva, močového měchýře, kůže.

2. Genová terapie

V případě genové terapie jsou pacientům do těla vpraveny upravené buňky imunitní obrany, které nádorové buňky vyhledají a »vypnou«. „Ještě není odzkoušená tak, abychom mohli říct, že to pojištovna má hradit. Biologická léčba také není levná, ty preparáty mají roční náklady kolem 1,2 milionu na jednoho pacienta,“ říká.
Použití u rakoviny:
kůže, lymfomů, či akutní leukémie

3. Molekulární terapie

Tento typ imunoterapie zabraňuje neomezenému růstu nádorů. „Jsou to spíše nové experimentální terapeutické možnosti, kdy vlastně spíše opravujeme chyby na genetické úrovni. Dobře to působí u zvířat, ale u lidí to potřebuje ještě vymyslet, jak ochránit to, co nechceme zlikvidovat,“ dodává odborník.
Použití u rakoviny:
mozku (která špatně reaguje na chemoterapii), slinivky břišní, prsou a vaječníků.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.