Obsáhlá zpráva o Češích: Jak si žijí a kolik mají peněz?! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 6. prosince 2023

Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín

Obsáhlá zpráva o Češích: Jak si žijí a kolik mají peněz?!

Ilustrační foto
Ilustrační foto (Foto Profimedia.cz)

Zdravíčko je nejdůležitější, ale když jsou k němu také peníze, život je hned lepší. A obojího se Čechům – alespoň podle domácích i světových statistik, které jsme za vás »přelouskali« – zatím dostává. Vyděláváme více, dluhy nepřevyšují náš majetek a dožíváme se delšího věku, než je v Evropě obvyklé. Velkou a možná až nezvykle optimistickou zprávu o životě v Česku pro vás sestavilo Aha!. 

PRÁCE

Ženy

V průměru ženy odpracovaly měsíčně145 hodin v soukromém sektoru, o pět hodin méně pak ve veřejné správě. Ženský medián mezd letos dosáhl 25 614 korun.

Muži

Český mužský zaměstnanec pracující v soukromé sféře odpracoval loni měsíčně 149,3 hodiny, ve veřejné sféře to bylo 143,4 hodiny. Mužský medián mezd byl letos ve 2. čtvrtletí 29 782 Kč.

DŮCHOD

Ženy

Ženy v průměru stráví v důchodu 27 let, jejich průměrná penze loni činila 10 758 korun. Nejstarší ženě, která loni odešla do důchodu, bylo 81 let!

Muži

V důchodu stráví český muž 19 let, měsíčně mu stát posílá v průměru 13 076 korun. Nejstaršímu muži, který loni odešel do důchodu, bylo 76 let.

KOUŘENÍ A PITÍ

Ženy

Ženy v Česku kouří méně než muži, za den »vytáhnou« v průměru jen 10 – 14 cigaret. Také ve spotřebě alkoholu jsou ženy střídmější, týdenní průměrná spotřeba žen je na úrovni dvou půllitrů piva. To vyplývá z průzkumu Svazu pivovarů a sladoven.

Muži

Podle údajů ministerstva zdravotnictví muži vykouří 15 až 24 cigaret denně, což nevybočuje evropského průměru. Spotřeba čistého alkoholu 11,7 litru na hlavu je ale 2. nejvyšší v EU. Muži vypijí v průměru 8 půllitrů piva týdně.

VĚK DOŽITÍ

Ženy

Z loňských údajů Světové zdravotnické organizace vyplývá, že zatímco ženy se v celoevropském měřítku dožívají v průměru 81,06 roku, Češky umírají v podstatně vyšším věku 81,7 let.

Muži

Také čeští muži se dožívají vyššího věku, než bývá v evropském srovnání běžné. Zatímco průměr EU u mužů je 74,57 roku, ti čeští umírají ve věku průměrných 75,79 let.

PSYCHICKÉ ZDRAVÍ A ZÁVISLOSTI

Ženy

Podle posledních zdravotnických statistik bylo na psychiatriích 4916 žen hospitalizováno kvůli zneužívání alkoholu, sedativ či opiátů.

Muži

Kvůli zneužívání alkoholu, sedativ či opiátů se léčilo v psychiatrických léčebnách 10 622 mužů, tedy o 116 procent víc než žen!

OBEZITA

TRÁPÍ OBĚ POHLAVÍ!

Polovina Evropanů trpí nadváhou a počet lidí s ní i lidí obézních se ve většině zemí Evropy zvyšuje. Od roku 2010 do roku 2016 se procento lidí s nadváhou zvýšilo z 55,9 na 58,7 procenta. „Ve většině zemí mělo nadváhu více mužů než žen, obezitou ale trpí více žen než mužů,“ stojí ve zprávě Světové zdravotnické organizace.

SVATBY

POLOVINA V ČERVNU!

Za prvních šest měsíců letošního roku bylo uzavřeno 20,9 tisíce sňatků, skoro polovina z nich připadla na červen. Podle ČSÚ šlo o nejvyšší měsíční počet sňatků od roku 2009.

ROZVODY

MÉNĚ NEŽ LONI

Ve stejném období se rozvedlo 11,9 tisíce párů, což je o 1,2 tisíce méně než loni ve stejnou dobu. Průměrný věk, který manželé spolu ve svazku vydrželi, byl 14,9 roku.

SPOŘENÍ

ČTVRTINA JE V MATRACÍCH!

Nejčastěji Češi ukládají peníze do stavebního spoření, drahých kovů či akcií a obligací. Podle Asociace českých stavebních spořitelen ale 23 % peníze ukládá do matrace.

NAKUPOVÁNÍ

NA VZHLEDU ZÁLEŽÍ!

Šest z deseti Čechů si podle průzkumu CVVM raději kupuje dokonale vyhlížející ovoce či zeleninu. Jednoduše prý proto, že se lépe čistí a krájí.

PŮJČOVÁNÍ PENĚZ

CIGÁRA VS. HADŘÍKY!

Podle průzkumu Poštovní spořitelny si ženy myslí, že muži moc vyhazují za cigarety, muži zase, že partnerky utrácejí příliš za oblečení. Každý pátý muž by proto své partnerce peníze nepůjčil, stejnou neochotu vyjádřilo téměř 28 procent žen.

ZADLUŽENOST

JSME V PLUSU

Nejčerstvější údaje České bankovní asociace mluví o tom, že vklady domácností u bank v posledních dvou dekádách převyšovaly jejich bankovní úvěry. Ke konci roku 2017 rozdíl činil 772 miliardy Kč.

PRACOVNÍ SPOKOJENOST

KDE JSOU PŘEBĚHLÍCI?

Za uplynulých 6 měsíců změnilo zaměstnavatele 15 procent Čechů, nejvíce »přeběhlíků« bylo v odvětví zemědělství, hotelnictví a stravování. S prací je ale podle zjištění agentury Randstad spokojeno 62 procent Čechů.

Plusy

• žijeme déle

• jsme bohatší

Minusy

• důchody jsou pořád nízké

• ničí nás alkohol a obezita

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.