České pivařky jsou vzdělané a s dobrými příjmy! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. června 2022

Svátek slaví Šárka, zítra Jaroslava

České pivařky jsou vzdělané a s dobrými příjmy!

Víc než polovina Češek pije pravidelně pivo. Dají si dvě týdně.
Víc než polovina Češek pije pravidelně pivo. Dají si dvě týdně.  (Ilustrační foto profimedia)

Pivo je pro české ženy stále atraktivnějším nápojem. Meziročně vzrostla skupina žen, které si alespoň občas pivo dopřejí – konkrétně z 57 na 59 %. V průměru si je dají skoro 2x za týden. Vyplývá to z výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR.

Nositelkami vzestupného trendu jsou především ženy v nejmladší věkové kategorii 18 – 29 let, u nichž došlo k meziročnímu nárůstu o 6 %. Tři procenta přidala také skupina žen mladšího středního věku (30 – 44 let). „Mladší lidé jsou otevřenější experimentům, chtějí zkoušet nové chutě, jejich věrnost značce a ani typu piva ještě není tak vysoká jako v pozdějším věku. Pivovary na to reagují nabídkou pivních speciálů, jejichž obliba i mezi ženami stále roste,“ vysvětluje Martina Ferencová z Českého svazu pivovarů a sladoven.

Dobře vydělávají a jsou vzdělané
Novými konzumentkami piva jsou nejčastěji ženy s vyšším odborným a vysokoškolským vzděláním a také s vyššími příjmy. „My ženy přistupujeme k výběru jídla i nápojů možná o něco promyšleněji než muži. Více se zajímáme nejen o složení a kvalitu, ale taky o to, co je právě »in«,“ vysvětluje Martina Ferencová. 

 

Dva půllitry týdně
V průměru Češky vypijí o něco více než dva půllitry týdně. „Naprostá většina žen se přirozeně drží v mezích zodpovědné konzumace, která odpovídá maximálně dvěma třetinkám piva denně. Takové množství nenaruší ani případný dietní režim. Pivo je taky ideální iontový nápoj po sportovním výkonu. Osobně považuji 10° a nealko pivo za nejlepší nápoje, které kdy lidstvo vynalezlo,“ říká prof. MUDr. Jan Pirk, přední český kardiochirurg a zapálený sportovec.

Pivo a hubnutí? Ano!
Počítejte i s pivem! Obvykle odborníci dietářům dovolují sklenku vína. Sklenka suchého bílého vína (0,2 dcl) má v průměru 440 kJ a třetinka piva 10° (0,3 dcl) 390 kJ. Pivo má tedy jen poloviční množství alkoholu. Při větším objemu tekutiny tak volíme méně alkoholu. Pokud chceme kaloriemi a alkoholem z jakéhokoliv důvodu šetřit ještě více, vhodnou alternativou je nealko pivo, které obsahuje jen 80 kJ na 100 ml nápoje.


Pět zdravotních benefitů
1. Střídmé pití piva chrání před infarktem. Ukázalo se, že u pivařů je snížené riziko srdečního infarktu o 40 až 60 procent než u abstinentů. Ideální je pít jeden půllitr až litr denně.
2. Pivo snižuje riziko mrtvice. Zdravé přísady obsažené v pivě totiž mohou zabránit shlukování červených krvinek a vytváření krevních sraženin
3. Pivo pomáhá proti nespavosti. Chmel působí jako přírodní sedativum, které zklidňuje nervy. Proto si před spaním dejte s klidným svědomím sklenici piva.
4. Pivo proti cukrovce. Pivo také působí jako prevence cukrovky.  Důvod? Není totiž zdaleka tak kalorické jako běžné sladké limonády. Ti, kdo cukrovku už mají, si mohou občas dát pivo se sníženým obsahem cukru.
5. Pití piva vylepšuje paměť. Podle americké studie Heart Association pivo zlepšuje paměť. Pivaři trpí méně často Alzheimerovou nemocí.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.