Studie britských vědců: PSI? Nejsou tak chytří, jak si myslíme

Psi zvládají pár povelů, pokud se jim ovšem majitelé věnují a trénují s nimi. Umí sedět, přinést hračku, dát »pac«... Navíc jsou věrní a říká se, že jsou i nejlepšími přáteli člověka. Teď ale vědci přišli s objevem, který žádného pejskaře rozhodně nepotěší: psi jsou prý mnohem hloupější, než jsme si doposud mysleli.
S tímhle odhalením se »vytasili « odborníci z Británie, kteří zkoumali mozkovou aktivitu těchto čtyřnohých společníků. Postupně porovnávali kognitivní schopnosti psů nejen s dalšími domácími mazlíčky, ale mj. i s vlky, medvědy, lvy, hyenami, a dokonce i s holuby, koňmi, delfíny a šimpanzy.
„Tím, že od psů hodně očekáváme, jim neděláme žádnou laskavost. Jsou sice zvláštní, ale ne mimořádní,“ říká Britta Osthaus z univerzity v anglickém Cantenbury, která se na výzkumu publikovaném v časopisu Learning & Behavior podílela. „Psi jsou prostě psi, proto musíme brát v úvahu jejich potřeby a skutečné schopnosti, když už zvažujeme, jak se k nim máme chovat,“ upozorňuje Osthaus. „Jsou chytří, ale ne moc šikovní,“ dodala.
Kdybychom hledali skutečně chytrá zvířata, můžeme třeba zmínit prasata, která jsou schopná rozpoznat člověka podle pachu. Ještě lépe jsou na tom ovce, holubi a šimpanzi, kteří si pamatují lidské tváře. Kočky (stejně jako psi) zase své páníčky rozpoznávají podle hlasu. A pokud jde o používání nástrojů, stejně dobře jako psi to zvládají i delfíni, šimpanzi, pandy velké, jezevci američtí, dva druhy medvědů či vydry mořské. Na rozdíl od psů si ale třeba prasata, holubi a šimpanzi pamatují, co, kde a kdy se stalo...