V Brně vykvetlo 800 léčivek! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 24. července 2024

Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub

V Brně vykvetlo 800 léčivek!

Voňavé bylinky.
Voňavé bylinky. (Foto Aha! – Jiří Nováček)

Bylinkáři a báby kořenářky z celé republiky, spěchejte do Brna! Největší živá sbírka léčivých rostlin v Česku je nyní k vidění na Kraví hoře, v Centru léčivých rostlin Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Na ploše jednoho hektaru tam roste a kvete přes 800 druhů a odrůd léčivých, aromatických, kořeninových, tonizujících, ale i jedovatých domácích a cizokrajných rostlin a bylin.

Nejvzácnější
Jojoba kalifornská
Semena obsahují až 55 % oleje s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin a vitaminu E. Bývá nazývána tekutým zlatem. Olej z jojoby rychle proniká pokožkou, proto se využívá v kosmetice. Používá se však i jako nosná látka pro léky.

Nejléčivější
Kalisie vonná
Obsahuje tři biologicky cenné kyseliny – kávovou, čekankovou a gallovou, dále quercetin, scopoletin a mnoho vitaminů a stopových prvků. Pomáhá proti vzniku cukrovky, uvolňuje dýchání a léčí i bolavé klouby.

Nejvoňavější
Blahovičník kulatoplodý
Známý také jako eukalyptus. Strom z Austrálie obsahuje až tři procenta vonných silic s cineolem, tříslovinami a hořčinami. Užívá se při léčbě zápalu plic, kašli, rýmě i bolesti v krku, léčí i pohmožděniny, svalové potíže či záněty dutin.

Areál Centra léčivých rostlin v Údolní ulici 74 v Brně je otevřen jen do 2. července. Denně od 9:00 do 18:00; vstupné dobrovolné.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.