Udělejte si zahrádku v květináči! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 24. února 2024

Svátek slaví Matěj, zítra Liliana

Udělejte si zahrádku v květináči!

Udělejte si zahrádku v květináči!
Udělejte si zahrádku v květináči! (Foto scom, ara)

Koncem září už toho venku moc nevypěstujete, čerstvé bylinky však můžete mít celý rok. Na podzim ale vyžadují víc pozornosti a při pěstování doma  jsou dokonce choulostivější než pokojovky. Víte, jak o ně správně pečovat?

Zalévání
V květináči je menší množství substrátu a ten rychle vyschne. Musíte zalévat málo, ale často.

Bazalka, máta, petržel a pažitka potřebují dostatek vláhy. Substrát by měl být proto stále vlhký.

Pokud nejste schopni zajistit pravidelnou zálivku, začněte s tymiánem, rozmarýnem nebo levandulí. Případné sucho jim tolik nevadí.
Pěstujte každou bylinku v samostatném květináči. Truhlík by byl možná efektivnější, ale požadavky každé rostliny jsou jiné. Když rostliny špatně nakombinujete, uhynou.

Nepřihnojujete

Bylinky stačí jednou ročně přesadit, ale pokud chcete mít bylinu, která má odpovídající chuť i vůni, musíte si pořídit každý rok rostlinu novou.

Ideální je rašelina s kamínky

I substrát musíte přizpůsobit. Rašelina s kamínky odvádí přebytečnou vodu a zabrání uhnívání kořínků.

Ve tmě neporostou

Podzimní a zimní měsíce jsou na světlo skoupé, proto je třeba využít každý paprsek světla. Vhodné jsou okenní parapety, pod nimiž nejsou radiátory. Rostliny umisťujte do oken, orientovaných na jih, nebo východ. Je také možné rostlinám »přisvítit« speciální UV lampou.

Teplota by měla být stálá

Tam, kde bylinky pěstujete, by se teplota měla pohybovat v rozmezí 15 – 20 stupňů Celsia. Kuchyň se tedy příliš nehodí, protože při vaření a pečení teplota výrazně stoupá. Byliny by také neměly být v průvanu či mrazu, když větráte.

Každý rok čerstvé

Rostliny se možná dalšího roku dožijí, v obtížných podmínkách domácího pěstování však ztrácejí chuť i vůni. Na každou sezonu si tedy pořizujte nové.

Které bylinky se hodí pro pěstování doma?

Pažitka
Postavte na světlé místo a mírně zalijte. Nikdy neseřezávejte celý trs naráz, uhynula by.

Petrželka
Do přiměřeně velkého květináče dejte na dno drenáž, postavíme na světlé místo a přiměřeně zavlažujte. V průběhu zimy se dá přirychlená nať seřezávat třikrát až čtyřikrát.

Řeřicha setá
Řeřichu pěstujte ze zakoupených semínek v ploché nádobě nebo na buničině.

Meduňka
Pěstujte v okně v teplé místnosti s dostatkem světla.

Rozmarýn
Vyberte mu chladné, ale světlé stanoviště v bytě, například chodbu nebo místo mezi dvojdílnými okny. Zalévejte střídmě, jinak uhnije.

Tymián
Daří se mu v suché, lehké a dobře propustné (písčitohlinité či mírně vápenaté) půdě. Jeho stanoviště by se mělo nacházet na slunném místě, kde není průvan. Zalévejte minimálně.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.