Už zítra začíná platit nový zákon: Zákaz kouření vyžene kuřáky před restaurace! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 26. května 2024

Svátek slaví Filip, zítra Valdemar

Už zítra začíná platit nový zákon: Zákaz kouření vyžene kuřáky před restaurace!

Nejvíc kuřáků je mezi mladými do 24 let.
Nejvíc kuřáků je mezi mladými do 24 let. (Foto Aha! – Helena Lacinová, scom, ara)

Zapálit si v hospodě cigaretu u piva či kafe lze bez pokuty už jen dnes. S první minutou středy 31. května se restaurace v Česku stávají nekuřáckými. Vykouřit cigaretu bude možné už jen na zahrádkách, případně před putykou na chodníku. Jenže pozor, i tak může docházet k problémům. Dým může stoupat do oken lidí bydlících nad podnikem a rušit je bude i hovor kuřáků...

Senioři z pečovatelského domu nad diskotékou: V létě už nepůjde otevřít okna vůbec!
Bude hůř! O tom jsou přesvědčeni obyvatelé pečovatelského domu Merkur, ale i majitel diskotéky Admirál, která sídlí v suterénu. Zákaz kouření vyžene kuřáky ven a seniorům půjde cigaretový dým do oken. Nepříjemnou zkušenost lidé už mají. Majitel diskotéky provozuje také restauraci a přes léto i venkovní. „Kouř jde nahoru a v létě je cigaretový dým cítit. Takhle se přes léto nedala otevřít okna na balkon. Kvůli hluku, kvůli kouři. A až budou mladí chodit kouřit ven... Neumím si to představit,“ zoufá si obyvatelka (86) domu s pečovatelskou službou.

„S hlukem z diskotéky se to zlepšilo. Majitel udělal hodně opatření, ale jak začne platit zákon o kouření, zase se to zhorší. Budou zase posedávat i tady před pečovatelským domem,“ obává se další seniorka Xénie H. (85). O tom, že se situace zhorší, je přesvědčen i Zdeněk Borovička, majitel zábavního podniku Admirál. „Lidé kouřit nepřestanou. Cigaretu si půjdou zapálit ven. Vezmou si k tomu pivo nebo panáka,“ popsal obvyklou praxi s tím, že se bude snažit, aby hosté kouřili jen v místech, které má restaurace označené. Mrzí ho, že do odvětrávání podniku nedávno investoval statisíce a nebude prakticky k ničemu.

Co na to město?
„Město bude pečlivě sledovat dopad protikuřáckého zákona a to nejen u této konkrétní provozovny, ale i u ostatních restaurací, barů a diskoték. Poté bude novelizovat vyhlášku o ochraně nočního klidu a regulaci hlučných činností podle situací u konkrétních provozoven,“ uvedl mluvčí města Tomáš Branda. Zákaz je jen začátek, dobře funguje odborná pomoc! Zvládnou Češi nekouřit?
Už zítra, na Světový den bez tabáku, začne u nás platit tzv. protikuřácký zákon. „Někomu připadá zákaz kouření přísný, ale zkušenosti ze zahraničí ukazují, že zdravotní i společenský přínos je nepopiratelný,” říká Lukáš Kohoutek, ředitel České koalice proti tabáku.

Mnoho kuřáků se právě kvůli novému zákonu rozhodlo s kouřením seknout. Jenže to zvládne jen malé procento z nich. Velkou šanci mají především s odbornou pomocí.

Zdravotní rizika
Kouření patří společně s civilizačními chorobami mezi nejčastější příčiny předčasných úmrtí. „Tabákový kouř obsahuje 70 karcinogenů a mnoho dalších jedovatých látek, které přímo ohrožují kuřáky, ale i osoby v jejich okolí – a děti zvláště. Způsobuje více než 14 agresivních typů rakoviny, vážná onemocnění srdce a cév, dýchacího ústrojí, snížení imunity, zhoršení cukrovky, astmatu a podobně,“ vysvětluje Adam Kulhánek, výzkumný pracovník Kliniky adiktologie LF1 UK a VFN.  

Až na počtvrté...
Úspěšnost odvykání bez odborné pomoci je velmi nízká, pohybuje se mezi 3–5 %. Naprosté většině kuřáků se nepodaří přestat kouřit na první pokus, úspěšným pokusem bývá v průměru až ten čtvrtý.

Metody odvykání
1. Nejlepších výsledků při odvykání dosahují kuřáci v případě, že se spolehnou na odbornou pomoc. Skoncovat se zlozvykem jim pomůže lékař, adiktolog a psycholog či další zkušení konzultanti. Pomoc je zdarma, kuřák si hradí léky. To dělá asi 2 až 3 tisíce za měsíc.

2. Předností nikotinových náplastí a žvýkaček je schopnost dodávat nikotin do těla dlouho a rovnoměrně. Cena: 400–500 Kč za týdenní kúru.

3. Účinné léky vám může předepsat i praktický lékař. Neobsahují nikotin, ale účinnou látku vareniklin. Kuřák postupně přestává mít potřebu zapálit si cigaretu a přestane mu chutnat. Šance na nekouření je 3x vyšší. Cena za měsíc je asi 2–3 tisíce korun.

4. Při kouření elektronické cigarety máte na jazyku chuť klasické cigarety, z úst vyfouknete páru. Neosahuje oxid uhelnatý ani dehet. Ceny se pohybují už od 200 Kč do 2000 Kč.

 Přečtěte si
dandova
30. 5. 2017 • 08:30

Kdo může povolit diskotéku pod pečovatelským domem!

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.