Přípravky proti parazitům: Je to podvod! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 8. února 2023

Svátek slaví Milada, zítra Apolena

Přípravky proti parazitům: Je to podvod!

To mají být paraziti v lidském mozku, kde způsobili rakovinu. Ve skutečnosti se jedná o podkožní lézi ovce s larvami střečků (oestridae). Ti člověka nenapadají.
To mají být paraziti v lidském mozku, kde způsobili rakovinu. Ve skutečnosti se jedná o podkožní lézi ovce s larvami střečků (oestridae). Ti člověka nenapadají. (Foto pro Aha! – Roman Kuchta, ara)

Děsí lidi lživými zprávami o parazitech v lidském těle, dokládají to podvrhy fotografií a falešnými certifikáty. To vše jen kvůli penězům. Odborníci z Akademie věd ČR varují: Nekupujte přípravky proti parazitům!

Obchodníci na internetu se snaží vydělat na bolesti a utrpení. Vyvolávají mezi lidmi paniku informacemi, že lidské tělo je zahlceno parazity a právě ti způsobují většinu zdravotních potíží. Od bolení hlavy, špatného dechu, vyčerpání až po rakovinu.

„Straší neexistujícími vědeckými studiemi, smyšlenými odborníky, kteří je měli vypracovat, fotografiemi zvířecích tkání označovaných za lidské. Nutí tak lidi, aby se parazitů zbavili různými metodami a léky. Těchto přípravků je na internetu řada,“ řekl Aha! Roman Kuchta, parazitolog z Biologického centra Akademie věd.

Jedna z nejagresivnějších kampaní právě probíhá. „Jde údajně o český výrobek Detoxic. Kdo o něj projeví zájem, toho firma sama osloví. Shodný text, který je plný nesmyslů, je možné najít i v ruštině, turečtině, polštině a dalších jazycích. Přitom výrobce nelze dohledat,“ řekl Kuchta, který se zkoumáním parazitů dlouhodobě zabývá. Dvacet kapslí si člověk může koupit dokonce se slevou... Původní cena je 2600 Kč, nová 1300!

Tento i další podobné přípravky obsahují bylinky a bylinné výtažky. I kdyby mohly účinkovat, mají tak nízké koncentrace účinných látek, že s nimi není možné parazity zabít. Vědci už zprávy o lživých informacích předali České obchodní inspekci a Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv.

Fotky jsou podvrh

Jak moc mohou být informace pro člověka matoucí, dokládá vědec Roman Kuchta na příkladu. „Součástí reklamní kampaně na Detoxic je například rozhovor s neexistujícím doktorem Michaelem Petrem, který je předsedou neexistujícího Národního institutu parazitických onemocnění,“ uvedl Roman Kuchta. Snímek doktora Petra je ve skutečnosti fotografií pořízenou z videorozhovoru s profesorem Didierem Pittetem z Ženevské univerzitní nemocnice, video zveřejnil server dailymotion.com. Snímky, kterými straší veřejnost a které údajně ukazují lidskou tkáň napadenou parazity, jsou podvrhy. Ve skutečnosti jde o fotografie zvířecích tkání,“ doplnil Kuchta.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.