5 rad Aha! Jak žít s vysokým tlakem | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 21. května 2022

Svátek slaví Monika, zítra Emil

5 rad Aha! Jak žít s vysokým tlakem

Luštěniny a ořechy zvýší příjem draslíku.
Luštěniny a ořechy zvýší příjem draslíku. (Foto scom, Omron)

Máte vysoký tlak neboli hypertenzi? Pak vám hrozí více než ostatním riziko postižení mozkovou mrtvicí, vzniku infarktu myokardu a srdečně-cévních chorob. Pokud však budete dodržovat některá pravidla, můžete i s vyšším tlakem žít v pohodě, případně ho dokonce účinně snižovat. Jak na to?

1. Jezte ovoce a zeleninu
Omezení solení je hlavním dietním opatřením v léčbě hypertenze. Dvě mouchy jednou ranou zabijete, pokud vyměníte průmyslově zpracované potraviny plné tuku a soli za ovoce a zeleninu. Pět porcí ovoce a zeleniny pomůže zvýšit příjem vlákniny a zasytí při nízkém kalorickém příjmu.

2. Přidejte draslík
Na zlepšení krevního tlaku se může podílet i mírný vzestup příjmu draslíku. Dopřávat byste si měli například rajčata či domácí kečup, houby, luštěniny, citrusy, banány, ořechy a celozrnné výrobky.


3. Chvála česneku
Dostupným pomocníkem je obyčejný česnek. Za rozumnou dávku se uvádí 1 stroužek denně, nebo po 2 – 3 týdny 1 – 2 stroužky česneku s týdenní přestávkou.

4. Mírná fyzická aktivita
Hýbat byste se měli alespoň 5x týdně. Začít můžete půlhodinkou a zátěž pomalu navyšujte. Vyberte si takový sport, který vás bude bavit – může to být jóga, plavání nebo třeba práce na zahrádce či procházky se psem.

5. Selfmonitoring
Důležité je i pravidelné domácí měření. Odstraní se tak nepřesnosti měření dané tzv. syndromem bílého pláště, kdy má pacient vyšší tlak při měření v ordinaci než obvykle. „Domácí měření se však musí provádět podle jasných pravidel a správně, jinak výsledky mohou pacienta spíše stresovat a situaci zhoršovat. Nezbytným předpokladem je použití klinicky ověřených tlakoměrů, na jejich výsledky měření se lze spolehnout,“ radí Zdeněk Rotal, zástupce společnosti Omron. 

Co způsobuje vysoký tlak
Na vzniku vysokého krevního tlaku se podílí více faktorů. To, co neovlivníme, je dědičná dispozice. Co ovlivnit můžete?
•obezitu
•nadměrný přísun soli
•nedostatek draslíku, hořčíku a vápníku
•nadměrné pití alkoholu a kouření
•hektický životní styl plný stresu

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.