Obávaný pátek třináctého: Jak ho proměnit ve štěstí! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 15. července 2024

Svátek slaví Jindřich, zítra Luboš

Obávaný pátek třináctého: Jak ho proměnit ve štěstí!

Máme se bát tohoto data?
Máme se bát tohoto data? (Foto: scom, ara)

Někteří by v pátek třináctého nejraději nevylezli z posteli, jiné to minimálně znejistí, někdo ale považuje třináctku za šťastné číslo. Jak jste na tom vy? A proč má vůbec tento den tak nešťastnou pověst?

4. tipy, jak ho dostat na svou stranu
1. Pokud plánujete cestu, vyberte si tento termín. Je dost pravděpodobné, že v letadle bude víc volných míst, zrovna tak ve vlacích a autobusech.

2. Naplánujte si na toto datum obchodní jednání, je možné, že se váš partner bude držet v rozhodování zpátky.

3. Pátek 13. je také ideálním dnem pro svatby, termín v atraktivní lokalitě budete na tento den získávat snadněji.

4. Máte rádi riziko? Potom se v pátek můžete omluvit z práce s tím, že trpíte silnou paraskavedekatriafobií (chorobný strach z pátku třináctého). Pokud máte výjimečně empatického šéfa, možná vám to projde.


Kde vzal špatnou pověst? Může za to Jidáš i francouzský král...
* Na Velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus a při Poslední večeři sedělo u stolu třináct apoštolů a ten třináctý z nich – Jidáš Iškariotský – Krista zradil.
* I Židé považovali třináctku za nešťastnou, protože třináctým písmenem v hebrejské abecedě je písmeno M, což je první písmeno ve slově Mavet, které znamená SMRT.

* V pátek 13. října 1307 nechal francouzský král Filip IV. Sličný popravit velmistra templářského řádu Jaquese de Molay a zahájil pronásledování a zatýkání rytířů řádu, po kterém následovalo mučení a popravy. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den. Velmistr ještě stačil krále proklít a Filip zemřel do roka a do dne v bolestech.
*K děsivé pověsti pátku třináctého přispěla i stejnojmenná série amerických hororů.


„Čekají nás změny“
Tento pátek bude výjimečně vhodný k ukončování toho, co nás tíží a je i velká šance, že to, co v něm začneme, dobře dopadne. Ve spojení se čtvrtečním úplňkem, který taky přeje restartu, máme všichni slušnou šanci na pozitivní změnu.
Numeroložka Lenka Suchardová: Něco končí, něco začíná!
Symbolem třináctky je ukončení, opuštění, vyhození, ztráta, transformace. A totéž platí o pátku, protože pondělí v naší kultuře předznamenává začátek týdne a pátek konec týdne – pracovního. Tudíž ve spojení pátku a třináctky je pak dvojnásobná síla udávající konec něčeho, co už není potřeba oživovat.
Nelze ovšem očekávat, že pokaždé, padne-li 13 na pátek, se bude odehrávat stále stejný scénář. Speciálně pro tento pátek 13. 1. platí, že máme k dispozici v dalších výpočtech taková čísla, která budou podporovat rychlejší změny.

Po čtvrtečním úplňku navíc dojde k citlivějším reakcím. Po psychické stránce můžete být zmatenější, ustaranější, lítostivější. Na fyzické úrovni se mohou projevit známky únavy, proto se zvláště dopoledne, nepřetěžujte, ale ani nezatěžujte hlavu myšlenkami, co vše musíte stihnout, zařídit, i to by mohlo způsobit tíhu na pohybový aparát. Čeká nás emocionální den, ovšem víte-li přesně co chcete nebo potřebujete, pak vám v tomto směru půjde pátek naproti. Vaše myšlenková síla bude tak průbojná, že tím pocity a emoce upozadíte.

Dnes je pro vás více než jindy důležitá relaxace či meditační techniky. Bylo by osvěžující nabít srdce radostným impulsem, což je u každého individuální.  Ve vztazích, doma i v zaměstnání, se mohou objevit záležitosti, které odhalí a vyjasní určité skryté tendence, což následně změní váš postoj či směr. Nelitujte konce něčeho, naopak ho přivítejte, protože přišel čas změny a začátku.


Rada astrologa Ravena Argoniho Zkuste menší rituál!
Měsíce začínající nedělí, čehož zářným příkladem je právě leden 2017, mívají v druhém týdnu často obávaný, ale i opěvovaný pátek třináctého. V naší kultuře nepatří třináctka k číslům, která by automaticky budila nadšení, snad kromě třináctého platu, jehož příjmu se zatím nikdo ani z pověrčivosti nebránil.  Podle bible se zrovna pátek ke konci Ježíšova života zrovna dvakrát nevyvedl, zradil jej třináctý učedník během večeře, která se stala Ježíšovou poslední a v této podobě se to traduje dodnes.

Vzhledem k tomu, že teď, v lednu 2017 vychází dvanáctého na úplněk a třináctého na pátek, dá se z toho odvodit, že v současné době nás nic negativního nečeká, ale máme se na něco připravit, co přijde v budoucnosti.
Můžeme na to právě dnes, v pátek třináctého udělat menší rituál, k němuž si přichystáme žlutou svíčku a růžové šampaňské. Zapálíme svíčku a na papírek napíšeme všechno, po čem toužíme, popřípadě heslovitě vyjmenujeme vše, na to si vzpomeneme a o co bychom nechtěli přijít (majetek, zdraví, dobré vztahy, spolehliví přátelé).

Papírek dáme do obálky, zalepíme a vložíme buď klasicky za zrcadlo nebo i jinam, na bezpečné místo, kde bude uschován až do první poloviny října tohoto roku. Šampaňským si připijeme, svíčku sfoukneme. Všechno, co jsme zapsali a uschovali, si přečteme v říjnu, kdy bude druhý pátek třináctého tohoto roku...

Kolik jich bude
Rok 2017 přinese ještě jeden pátek třináctého v říjnu, v tom příštím 2018 budou také dva.

Třináctkové fóbie
Triskaidekafobie je chorobný strach z čísla 13, paraskavedekatriafobie pak obavy přímo z pátku s tímto čísle. V pátek třináctého si řada lidí bere dovolenou a nevychází z domu. Nesedají za volant, nelétají letadlem, zkrátka trpí úzkostí a panikou. Třeba ve formuli 1 bylo dlouhé roky číslo 13 zapovězené. Proč? Roku 1925 zahynul pilot Paul Torchy, rok poté Giulio Masetti. Oba jezdili s třináctkou... Mimochodem, řada hotelů nemá pokoj číslo 13, někdy chybí rovnou celé 13. patro.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.