Testovaly se dětské boty: Sandály plné jedů! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 26. května 2024

Svátek slaví Filip, zítra Valdemar

Testovaly se dětské boty: Sandály plné jedů!

Pozor, jaké boty svým dětem kupujete!
Pozor, jaké boty svým dětem kupujete! (Ilustrační foto ara )

Letní boty pro malé děti jsou plné zákeřných jedů! Toto alarmující zjištění se týká obuvi z Číny, kterou nechalo laboratorně otestovat ekologické sdružení Arnika. Výsledek? Z osmi párů pouze jeden neobsahoval škodliviny!

Ve zkoumané plastové, převážně levnější obuvi, byly zjištěny ftaláty – látky poškozující rozmnožovací ústrojí, játra a mající zřejmě na svědomí vznik rakoviny a astmatu. V několika vzorcích bylo navíc prokázáno množství olova, jež 70x překračovalo povolenou hodnotu. Tento kov způsobuje poruchy chování a narušuje nervový systém. Zákon výrobu dětského obutí z plastů, především PVC, zakazuje – jenže jen u uzavřených bot. Sandály a pantofle, které děti nosí bez ponožek a jedy se tak mohou lépe dostávat do těla, ale neřeší!

,,Proto je třeba nebezpečné výrobky eliminovat. Dalším rizikem je, že si děti mohou s botami hrát, a tím nebezpečné látky vdechovat a polykat,“ říká Miroslava Jopková, expertka programu Toxické látky a odpady. Ihned po testech byl podán podnět na Českou obchodní inspekci, která by měla nebezpečné výrobky prověřit.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.