Trpké následky brexitu: Tisíce Britů mění občanství!
Britové začínají naplno pociťovat následky referenda. Z Bruselu teď nemůžou očekávat ani sklenici vody, natož vstřícnost. Není tedy divu, že mnozí se už houfně shánějí po jiném občanství.
Určitě to nebude z obdivu ke skupině ABBA, že švédské úřady nyní evidují ze strany Britů pracujících v této skandinávské zemi zvýšený zájem o občanství. Zatímco týdenní průměr je kolem dvacítky žádostí, jen za několik uplynulých dní se chtělo Švédy stát na 130 Britů. Poptávka se zvýšila také po irských pasech. Místo běžných 200 žádostí za den jich irská ambasáda v Londýně zaregistrovala na 4 tisíce!
Teď bude hůřŠéf státní kasy George Osborne varoval před nutností zvýšit daně a přivřít kohoutky, aby se země vypořádala s neblahými dopady brexitu. „Život už nebude tak růžový, jako byl v EU,“ zvěstoval spoluobčanům prostřednictvím stanice BBC Radio 4. Proč jste tady?
Žádnou vstřícnost teď nemohou Britové čekat ani z Evropy. Německá kancléřka Angela Merkelová na Downing Street vzkázala, ať Británie neočekává žádná jednání do doby, než oficiálně požádá o odchod z EU. „Kdo chce z této rodiny vystoupit, ten nemůže očekávat, že s tím odpadnou všechny povinnosti, ale privilegia zůstanou,“ řekla v narážce na přání Londýna zůstat součástí společného evropského trhu, ale zároveň omezit pohyb osob.
Pořádně studenou sprchu zažil v europarlamentu také šéf euroskeptické strany UKIP Nigel Farage. „Bojoval jste za odchod, britští voliči se rozhodli pro odchod. Tak proč jste tady?“ »uvítal« jej šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.
Paul Sonkamble, britský hudební manažer žijící ve Stockholmu. „Požádal jsem o švédské občanství. Bylo to nejen z morálního hlediska, ale také proto, že pracuji s hudebníky na jejich turné. Spoléhají na mě, a tak nemůžu zůstat někde na hranicích, zatímco oni by cestovali mezi evropskými hlavními městy bez problémů,“ vysvětlil serveru britský manažer Paul Sonkamble.