BREXIT se stal skutečností: Sbohem, Británie!

Britové včera v historickém referendu rozhodli o vystoupení své země z Evropské unie. Verdikt je to přelomový a nezvratný – ač bude samotný proces odchodu z EU ještě pár let trvat, už není cesta zpět. Premiér David Cameron (49) v reakci na výsledek rezignoval.
Referenda o tzv. brexitu se účastnilo 72,1 % voličů, od roku 1997 k žádným volbám nepřišlo víc Britů. Celkový poměr byl těsný: 51,9 % pro setrvání vs. 48,1 % pro odchod. Celkem k urnám přišlo 33,5 milionu lidí, zastánců odchodu z EU tak bylo o 1,3 milionu víc (17,4 milionu proti 16,1 milionu). Pro setrvání v EU bylo prakticky celé Skotsko, baštou brexitu se naopak stal Wales.
Ještě 7 let
Cameron, který v kampani bojoval za setrvání, po oznámení výsledků prohlásil, že rezignuje na post premiéra. „Nemyslím, že by bylo správné, abych byl kapitánem, který povede naši zemi do jejího dalšího cíle, odchodu z Evropy,“ prohlásil s tím, že demisi podá do října.
Británie každopádně nezmizí z EU hned. Teď má dva roky na jednání o desítkách smluv, podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska (59) však bude ke splnění všech náležitostí třeba alespoň sedmi let.
Co si myslí osobnosti: EU se musí změnit!Miloš Zeman, prezident
„První analýzy ukazují, že jeden z hlavních faktorů rozhodnutí mírné většiny britských voličů byla obava z migrace. Britové už mají statisíce migrantů na svém území, zejména z Pákistánu. A právě v Británii vznikl ten termín »no go area«. Neboli oblast, kam se večer neodvažují jít i policisté.“
Václav Klaus, exprezident
„Velká Británie je a vždy byla pro Evropu klíčovou zemí. Již potřetí v moderní historii se rozhodla postavit megalomanským plánům na vytvoření celoevropského impéria (první dva případy byly v éře Napoleona a Hitlera). Výsledek britského referenda není žádnou katastrofou. Je naopak ohromnou příležitostí.“
Bohuslav Sobotka (ČSSD), premiér
„Evropská unie se musí rychle změnit. Přes pocity zklamaní, které mnozí z nás nad výsledkem britského referenda cítí, je potřeba vidět, že to není konec světa, a už vůbec ne konec Evropské unie. Británie se jen vydala jinou cestou, než je evropská integrace.“
Andrej Babiš (ANO), ministr financí
„Evropská unie dostala facku, na kterou bude muset razantně reagovat a viditelně se reformovat, jinak hrozí, že přijdou další.“
Lubomír Zaorálek (ČSSD), ministr zahraničí
„Evropská unie i po tomto rozhodnutí britských občanů pokračuje dále. Česká republika má zájem na jejím dobrém fungování. Proto si přeji, abychom byli schopni se z výsledků britského referenda poučit.“
Sexuální orgie v uprchlickém táboře: Chudáka kluka (10) neubránila ani policie!
Celý článekPavel Telička (ANO), europoslanec
„Rozpad Unie, myslím, nehrozí. Hrozil by v případě, pokud bychom se tvářili a jednali tak, že se nic nestalo, prostě, že všechno je tak, jak má být.“
Jan Zahradil (ODS), europoslanec
„První, kdo by měl teď rezignovat, je předseda Evropské komise Jean Claude Juncker. Ale ten někde v Bruselu slaví. A připravuje prohlášení »více EU, více EU a ještě více EU.«“
Miroslav Kalousek (TOP 09), poslanec
„Libra padá, Moskva slaví. Náklady budou velké, nejen finanční. Musíme dokázat uchovat dětem společnou Evropu. Bude to těžký boj.“
Jiří Pospíšil (TOP 09), europoslanec
„Britové bohužel vybrali brexit. EU je teď nesmí »trestat«, ale musí vyjednat co nejširší ekonomickou spolupráci. ČR ztrácí spojence v EU.“
Petr Čech, brankář
„Zdá se, že největší rozhodnutí v historii této země bylo založeno na podvodné kampani a lžích.“
Angela Merkelová, kancléřka Německa
„Musíme se s tím rozhodnutím smířit, jednat s klidem a situaci analyzovat. EU je garancí stability a míru. Pouze společně dokážeme zachovat demokracii a svobodu. Společně dokážeme hájit své zájmy.“
Gary Lineker, fotbalista z Británie
„Stydím se za svou generaci. Podvedli jsme naše děti a děti našich dětí.“
papež František
„Jde o vůli vyjádřenou národem a to vyžaduje od nás všech velký díl odpovědnosti, protože je třeba zajistit blaho lidí ve Spojeném království i prospěch a spolupráci na evropském kontinentu.“
Boris Johnson, exstarosta Londýna
„Británie teď může nalézt své místo v Evropě, které přísluší páté nejsilnější ekonomice. Země má nyní skvělou možnost schvalovat zákony a rozhodovat o daních v souladu s vlastními potřebami.“ Následky, které se mohou objevit po odchodu Británie z EU
- Skotsko: Objeví se nové výzvy k referendu o nezávislosti.
- Británie: Začne dvouleté vyjednávání o odchodu z EU, možná nový premiér.
- Irsko: Zavede hraniční kontroly se Severním Irskem.
- Francie: Začne usilovat o hlubší integraci zemí eurozóny, silnější Národní fronta.
- Španělsko: Strany vymezující se proti současné vládě posílí před volbami 26. června.
- Dánsko, Švédsko, Finsko a Nizozemsko: Vzroste popularita protievropských sil.
- Brusel: Vedení EU bude nuceno hájit celistvost bloku.
- Německo: Kvůli rostoucím pochybnostem o prospěšnosti EU bude zdůrazňovat význam Unie.
- Polsko a Maďarsko: Rozčarování z EU.