Český archivní poklad zapsán do UNESCO!
Kdysi tajné plány o vystěhování židovských obyvatel, dnes světové dědictví! To jsou takzvané translokační plány židovského osídlení z první poloviny 18. století.
Plány zachycují detailní podobu měst a vesnic v tehdejší habsburské monarchii a ukazují, jak se oddělovalo židovské obyvatelstvo od křesťanů. Nyní byly nově zapsány do prestižního registru Paměť světa UNESCO. Velký podíl na tom má i Státní oblastní archiv v Litoměřicích, který uchovává čtyři výjimečné plány z Chomutovska – pro Údlice, Jirkov, Horní Ves a Přečaply. Litoměřické archiválie však tvoří jen zlomek mimořádného republikového celku. „Soubor plánů, které byly v roce 2018 prohlášeny za archivní kulturní památky, se řadí počtem 177 jednotek k největším barokním souborům svého druhu ve světovém měřítku,“ říkají Šárka Steinová a Filip Paulus z Národního archivu. Prohlédnout si je lze na adrese www.vugtk.cz/plany.
Nejsou samy
K translokačním plánům židovského osídlení přibyl i soubor kartografických dokumentů Pavla Josefa Šafaříka. Ten patřil k předním vědcům 19. století a jeho mapy dokumentují vývoj slovanského světa.