Britové už mění názor na odstoupení z EU a chtějí zůstat!

Přesvědčení odejít z EU se rozplynulo rychleji než pára nad čajem o páté... „Budeme bohatší a svobodnější, nepotřebujeme vás!“ bili se do prsou před hlasováním britští gentlemani. Když ale začala libra padat, Cameron oznámil rezignaci a oni zjistili, co to brexit vůbec je, šlo pevné slovo gentlemanů stranou. A milion lidí už chce nové referendum!
Pro opuštění Evropské unie se v referendu vyslovilo 17,4 milionu lidí. A zatímco premiér David Cameron (49) oznamoval rezignaci, někteří ještě ani nedosnídali opečenou slaninu s fazolemi, a už si kvůli svému hlasování sypali popel na hlavu. Mezi nimi je i Ryan Williams, devatenáctiletý student fotografie z Lowesoftu: „Říkal jsem si, že změna bude fajn. Pak jsem ale viděl, jak padá libra a teď svého rozhodnutí opravdu lituji. Chtěl bych v EU zůstat.“
Tvrdou lekci demokracie zažil i jistý Adam z Manchesteru, který až po referendu zjistil, že na každém hlasu záleží. „Jsem trochu v šoku. Překvapilo mě, že jsme hlasovali pro odchod. Netušil jsem, že se to může stát a že bude na mém hlasu tolik záležet. Měl jsem za to, že zkrátka zůstaneme,“ říkal zdrceně. „Osobně jsem hlasovala pro odchod. Uvěřila jsem všem těm lžím a lituji toho víc než čehokoliv jiného. Připadám si, jako by mi můj hlas ukradli,“ stěžuje si na Twitteru další uživatelka jménem khembe. „Neměl jsem žádný skutečný důvod volit odchod, takže teď toho docela lituji,“ přidává se k ní Tom Walker.A není ani zdaleka sám! Takových, co hlasovali pro vystoupení a nemysleli to vážně, se našla celá řada. „Neměl by hlasování předcházet test inteligence?“ ptal se proto posměšně jeden z uživatelů na Twitteru. Jenže na to už bylo pozdě... Pro odchod z EU hlasovala většina Britů – tedy 51,9 %.Chceme opakovat!
Chceme opakovatBritové se bouří a chtějí opakování referenda, které rozhodlo o Brexitu. A to s pravidlem, že nebude pro rozhodnutí stačit nadpoloviční většina hlasů, ale musí to chtít více než 60 procent hlasujících. Volební účast by pak měla být přes 75 procent. Vláda se peticí bude muset zabývat.
Odejde nás víc?
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, mimochodem pokládaný za jeden z důvodů, proč se Britové chtějí »pakovat«, má strach, že Spojené království nebude jedinou zemí, která Unii opustí. A má možná pravdu. Úmysl uspořádat podobné referendum oznámily euroskeptické a ultrapravicové strany na Slovensku, ve Francii či Dánsku. Nevylučují to ani někteří v Česku.
Táhněte, hlavně rychle
Šestice ministrů zahraničí zakládajících zemí evropského společenství se včera v Berlíně bavila »o Britech bez Britů«. A politici se shodli, že by mělo Spojené království odejít z Unie co nejdříve. Nepřijmou tedy plán odstupujícího britského premiéra Davida Camerona začít v Bruselu vyjednávat brexit až na podzim.