Velikonoce jsou tady! Zvyky a tradice křesťanského svátku! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 13. června 2024

Svátek slaví Antonín, zítra Roland

Velikonoce jsou tady! Zvyky a tradice křesťanského svátku!

Světíte svátky, nebo vás čeká relaxace a lenošení?
Světíte svátky, nebo vás čeká relaxace a lenošení? (Foto: Profimedia.cz)

Češi pro náboženské tradice zrovna neplanou, volný pátek však ocení i zarytí ateisté.  Často se však snoubí pohanské vítání jara a zvyky s křesťanskými svátky. Světíte svátky, nebo vás čeká relaxace a lenošení? A víte, jsou vlastně velikonoční zvyky a tradice? Nezapomínáte na něco?

Ze všech křesťanských svátků mají Velikonoce nejdelší přípravné období. Vrcholí v takzvaném Svatém týdnu (také Pašijový, nebo Velký týden).

Květná neděle: Tou začíná velikonoční týden, připomíná Ježíšův vjezd na oslovi do Jerulazéma.
Modré pondělí: Jde o »pohanský svátek«, kdy se začínalo s jarním úklidem. Později ten den začínaly dětem prázdniny.
Šedivé úterý: Znovu nejde o křesťanský svátek, ale v tento den hospodyně uklízely a vymetaly pavučiny.
Škaredá (Sazometná) středa:  Den, kdy Jidáš zradil za 30 stříbrných Ježíše. Vymetaly se saze z komína. V tento den se nemá nikdo škaredit, protože by mu to mohlo vydržet celý rok.


Zelený čtvrtek: Den odpuštění. Rodiny se modlily a všichni se omyli rosou, která bránila nemocem.  Na Zelený čtvrtek utichaly zvony – odlétaly do Říma. Znovu se rozeznívaly na Bílou sobotu. Místo zvonů se ozývaly ve vsích dřevěné řehtačky a klapačky. Odpoledne se nepracovalo, dělaly se jidáše.
Velký pátek: Den ukřižování a smrti Ježíše, jde o největší z křesťanských svátků. Věřilo se v magickou sílu země, otvírala se a zpřístupňovala na chvíli poklady. Nepralo se prádlo, nepracovalo se na poli, aby se nehýbalo zemí.
Bílá sobota: Ještě před východem slunce se muselo uklidit, vybílit stavení, vymetalo se novým koštětem. Vše se chystalo na Boží hod velikonoční. Skončením Bílé soboty skončil půst. Pekly se mazance, zdobila se vejce, pletly se pomlázky.
Boží hod velikonoční: Ze soboty na neděli došlo ke zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Noc byla označována za velkou – a odtud název Velikonoce. Provádělo se svěcení velikonočních pokrmů – vejce, mazanec, víno a chleba. Pečou se a též světí beránci.
Velikonoční pondělí (také Červené): Brzy ráno vycházeli chlapci – koledníci s pomlázkami šlehat děvčata, aby z nich vyhnali nemoci a lenost. Dostávali od děvčat malovaná vajíčka a cukroví.

Další zajímavosti o Velikonocích si přečtěte ZDE!

Přečtěte si
-bello-
26. 3. 2016 • 22:31

Křesťanské svátky začaly a dnes zase plná Praha tmavých Francouzů, Italů a Arabů a českých elitních Červených baretů se samopaly.Jakýpak svátky, tohle je na depku .

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.