Rozluštili záhadnou pražskou vraždu: Zemřel kvůli zakopanému pokladu!

Hledání »pokladu« se mu stalo osudným! Chybělo málo, aby Denis B. (†33) našel pod zemí ukryté hromady zlata a peněz. Jen několik metrů od skrýše ho ale zavraždil zloděj (50), který si na místě cennosti schoval.
S detektorem kovů vyrazil Denis B. 11. června 2014 do Klánovického lesa. Spadeno měl na historické předměty z 1. a 2. světové války. Netušil, jak velký nález má na dosah.
Načapal zlodějeHledač pokladu se na místě, asi 150 metrů od kraje lesa, setkal se zlodějským profesionálem. Ten chodil okolí skoro každý den kontrolovat. Měl pro to dobrý důvod. „Poblíž, kde poškozený hledal válečné artefakty, měl pachatel schovaný »poklad«, tedy věci pocházející z vloupání v posledních několika letech,“ uvedl šéf pražské mordparty Josef Mareš. Ve skrýši pod zemí bylo několik kilo zlatých šperků a více než milion korun v hotovosti. Aby lup ubránil, po krátké hádce zloděj vytáhl pistoli a Denise zavraždil.
Prozradila ho pistole
Kriminalistům chyběli svědci i stopy vraha. Ten se na místo vraždy druhý den vrátil s kanystrem benzinu a tělo své oběti zapálil. Policii nakonec pomohla balistická expertiza. Ta odhalila, že vražedná zbraň byla použita o půl roku dřív, při vloupání do domu v Dolních Počernicích. Pachatel tam vystřelil po muži, jenž ho pronásledoval. Poté, co detektivové pachatele zadrželi, přiznal se k vloupačkám i k vraždě a dovedl policii i k nové skrýši, kde ukrýval svůj zlatý »poklad«. Nyní mu hrozí až výjimečný trest.
Bývalá hlava pražské "mordparty": Pět případů plukovníka Markoviče pod lupou
Celý článekVe skrýši měl zloděj celé jmění. „Bylo tam přes 1,2 milionu korun v hotovosti, valuty, několik kilogramů zlatých šperků a mincí a pět střelných zbraní včetně nábojů,“ uvedl Josef Mareš a dodal, že si schovával lup v lese, protože se obával domovních prohlídek.
Hledači v Česku
V posledních letech čím dál rozšířenější záliba sestává z hledání kovových předmětů pomocí detektoru kovů. Hledači se podle své specializace zaměřují hlavně na historické mince, nebo historickou vojenskou výstroj. Někteří hledači často spolupracují s muzei, kde jsou jejich nejcennější nálezy i vystaveny, jiní cenné předměty prodávají sběratelům. Neobvyklému koníčku se v Česku podle odhadů věnuje kolem 30 tisíc lidí.