Zázračná síla kaštanů: Jejich sezona je tady, vyzkoušejte, jak vám mohou pomoct! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 22. června 2024

Svátek slaví Pavla, zítra Zdeňka

Zázračná síla kaštanů: Jejich sezona je tady, vyzkoušejte, jak vám mohou pomoct!

Kaštany dokážou zahnat mnohé zdravotní problémy.
Kaštany dokážou zahnat mnohé zdravotní problémy. (Foto: Profimedia)

Na podzim se nám pletou pod nohy a dají se z nich dělat různá zvířátka ze sirek. Potěšením ale nejsou jen pro oko, ale i pro naše zdraví! Nenechte, aby je sbíraly jen děti, kaštany totiž dokážou zahnat mnohé zdravotní problémy...

Šup s nimi do kapsy
Pokud trpíte bolestmi kyčlí, kolenou nebo máte rýmu, dejte si jeden nebo více kaštanů do kapsy.
Kaštany se využívají nejen v lidovém léčitelství, ale traduje se o nich, že mají magickou moc. Ženy, které chtějí otěhotnět, by měly lesklý plod jírovce nosit v kabelce. Pokud vás čeká důležitá schůzka jednání nebo zkouška ve škole, kaštan v kapse vás zbaví stresu a dodá sebevědomí.

Ustelte si na nich
Bolí vás záda, jste nastydlí? Nejčastější babskou radou je nasbírat si tolik kaštanů, kolik je vám let, a jeden navíc (nemusíte je nutně sbírat vy). Ty pak vložte do plátěného pytlíčku, zašijte a dejte pod polštář. Měli byste na nich poctivě spát až do prvního jarního dne. Kaštany totiž do sebe nasávají veškeré škodliviny z těla.
Kaštany vám také uleví při křečových žílách, revmatismu, bolestech hlavy nebo i při zánětech močových cest.

Usušte je a šňupejte
Na nachlazení jsou nejlepší usušené kaštany, rozemleté na prášek. Jeho šňupáním si pořádně pročistíte nosní dutiny.

Připravte si tinkturu
Pomelte nebo nastrouhejte 15 gramů kaštanů, napěchujte do zavařovací sklenice a zalijte půllitrem lihu (vodkou nebo slivovicí). Sklenici zavřete a uložte na 3 týdny v temnu, každý den nezapomínejte protřepávat. Poté přeceďte a tinkturu používejte k lokálnímu mazání bolavých kloubů, zad a křečových žil.


Ty z jírovců nejezte
Většinou se kaštany doporučují k zevnímu užití, protože obsahují jedovatý escin, který může při předávkování způsobovat zvracení, křeče nebo kopřivku.
V obchodech se už ale prodávají jedlé kaštany z kaštanovníku jedlého, které si můžete opéct nebo z nich připravit polévku. I tyto kaštany mají léčivé účinky – obsahují hodně vitaminu C a E, působí proti průjmům, posilují činnost jater, srdce, mozku a ledvin a zmírňují revmatismus a dnu.

Popletený stromový kalendář
Jírovec neboli kaštan je takový jednoduchý stromový kalendář. Když se na něm objeví bílé svíce květů, jaro je v plném proudu. Jakmile z něj začnou padat kaštany, začal podzim. Jenže občas může počasí tenhle strom ošálit a kvést může i na podzim.

Tipy na věnec z kaštanů najdete ZDE >>>

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.