POZOR: Peklo v autě může psa zabít!

Veterináři jsou v šoku. Třetina lidí si totiž myslí, že zvíře zavřené chvíli v autě se nemůže přehřát. Zjistil to nejnovější průzkum zaměřený právě na tuto problematiku. Navíc lidé většinou netuší, co s přehřátým mazlíčkem dělat. Aha! vám proto poradí, jak na to.
Lidé podceňují možnost přehřátí zvířete v autě. Ukázal to průzkum veterinární kliniky Vethope. Podle něj už zhruba každý pátý člověk musel někdy nechat svého zvířecího mazlíčka v zaparkovaném autě. Desetina lidí dokonce opakovaně. „Z průzkumu, který jsme provedli, vyplynulo, že 37 % populace v Česku si myslí, že zvíře se v zaparkovaném autě nemůže přehřát, jelikož ho v něm nenechávají příliš dlouho,“ říká veterinář Marek Galbinec. Podle něj je alarmující zjištění především kvůli panujícím tropům. Teplota v uzavřeném prostoru auta totiž může vzrůst dramaticky rychle. Při venkovní teplotě 25 °C je teplota v autě 2x až 3x vyšší.
Poznejte problém včas
Přehřátí může u zvířete vést ke křečím, kómatu a v nejhorším případě až k úmrtí.
Příznaky přehřátí
- špatně nebo velmi rychle dýchá
- suchý a horký čenich
- skelný pohled
- otupělost a apatie
- zmatenost
- problémy s koordinací pohybu
První pomoc
- Přehřáté zvíře okamžitě přemístěte pryč z přímého slunce do stínu nebo do chladné místnosti.
- Stříkejte na něj chladnou, ale ne ledovou vodou.
- Do »podpaží« a slabin mu vložte plastové sáčky s chlazenou vodou.
- A pozor! „V žádném případě nedoporučujeme ponoření zvířete do ledové lázně nebo chladné vody. To způsobuje zúžení povrchových cév a další zvýšení vnitřní teploty zvířete,“ varuje veterinář Galbinec.
- Pokud máte jakékoli pochyby, vezměte ho k veterináři. Podle odborníků má zvíře, které je ošetřeno veterinářem do 90 minut od přehřátí, větší šanci na přežití.
Zvíře má větší cenu než rozbité okno
Vidíte v autě zamčené zvíře, které bojuje o život? Ihned rozbijte okénko! Podle zákona je zvíře živý tvor, který má svá práva. Může vám ale hrozit spor s majitelem poničeného vozu. „Pokud to okolnosti umožňují a nehrozí neodkladné nebezpečí, tak bych raději doporučoval přivolat policii,“ říká právník Petr Novák ze společnosti Vaše nároky.cz. Nicméně zasahujícícho člověka chrání tzv. krajní nouze. Kdo odvrací přímo hrozící nebezpečí, tak není povinen k náhradě škody, kterou způsobil. „Škodu by nesl majitel, který ohrožení zvířete zavinil,“ dodává Novák.
Za týrání hrozí 3 roky
Majiteli, který své zvíře nechal trpět v zamčeném autě, hrozí trest. Týrání zvířat je totiž trestným činem, za který mohou hrozit až 3 roky odnětí svobody.