Pokousání psem přibývá. Víte, co dělat, když pes zaútočí?

Počet napadení psem v létě přibývá. Neohroženějšími skupinami jsou malé děti a senioři, ale útoky se nevyhýbají ani dospělým. Víte ale, co dělat, když pes zaútočí?
● Útoku se snažte předejít. Je-li pes agresivní, či máte-li pocit, že by vás mohl napadnout, zachovejte klid, nedělejte prudké pohyby, neutíkejte. Nedívejte se psu do očí, to by ho mohlo přimět k útoku. Mluvte co nejklidnějším hlasem, přitom pomalu ustupujte.
● Nejde-li útoku zabránit, zaujměte obrannou pozici. Otočte se ke psu bokem a zády, ohněte záda, pokrčte se, ruce mějte podél těla a schovejte je do klína.
● Pokud už vás pes srazí na zem, správnou reakcí je stočit se do klubíčka a rukama si chránit hlavu (ruce kolem hlavy, lokty směřují ke kolenům). Ve schoulené poloze bychom měli zůstat co nejvíce v klidu.
● Jste-li svědkem napadení psem, zkuste jej co nejrychleji odtrhnout a odehnat. Pozor ale na to, aby pes nepokousal vás. Použijte k tomu dostupné prostředky – větev, tyč apod.
● Podle závažnosti poranění ránu ošetřete, vydezinfikujte, nebo alespoň vymyjte mýdlovou vodou a sterilně kryjte. Zajděte k lékaři, v případě závažnějších poranění, krvácení apod. volejte ihned rychlou záchrannou službu.
● Jedná-li se o psa, který má majitele, trvejte na veterinárním vyšetření. To je majitel povinen absolvovat první a pátý den po pokousání. Je také důležité zjistit, že byl pes skutečně očkován proti vzteklině, i když jde o každoroční povinnost. Pokud majitele nenajdete a nepodaří se zajistit ani zvíře, mohou lékaři na očkování proti vzteklině trvat.